Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Gözaltındaki 12 kadın savcılığa sevk edildi
11/03/2021, 10:30

BİANET

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşüne katılan ve gece saatlerinde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınan 12 kadının emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı. Kadınlar gün içinde İstanbul Adliyesine götürülecek.

İstanbul Taksim’de 8 Mart’ta düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşüne katılan kadınlara yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kadının emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı.

“Cumhurbaşkanına hakaret” ile suçlanan kadınlar, avukat Meriç Eyüboğlu’nun bianet’e verdiği bilgiye göre, gün içinde, savcılık ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürülecek.

Öte yandan hakkında gözaltı kararı olan isimlerden biri 18 yaşın altında olduğu için gece operasyonunda gözaltına alınmadı. Avukat Eyüboğlu, bu kişinin doğrudan savcılığa çağrıldığını söyledi.

Gözaltına alınan isimlerden hak savunucusu Nimet Tanrıkulu’nun eşi 78’liler Vakfı Girişimi Sözcüsü eşi Celalettin Can da operasyona ilişkin bianet‘e konuştu.

“Tutuklama beklemiyoruz ama tabii ne olacağı da belli değil” diyen Can, Tanrıkulu’nun yakın zamanda ameliyat geçirdiği için sağlık sorunları yaşadığını söyledi. Gece 24.00 sularında evlerine gelen polisten bu nedenle sabah ifade vermeyi talep ettiklerini ancak polisin reddettiğini aktardı.

Gözaltı gerekçesi: Slogan

Feminist avukatların sosyal medya paylaşımlarına göre, gözaltına alınan kadınlara yönelik “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasının gerekçesi, eylemde atılan “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” ve “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” sloganları olarak gösterildi.

“8 Mart’a dokunma”

Twitter’da “#8Martadokunma” etiketiyle gözaltılara tepki gösterilirken, gözaltıların, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasından bir hafta sonra gerçekleşmesi tepkilerin odağında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklarken, “İfade vermek için mesai saati dışında yakalayıp, gözaltına alma, otelde gecenin bir yarısı bulup, gözaltına alma gibi uygulamalara son veriyoruz. İfade işlemleri artık 7 gün 24 saat yapılabilecek” demişti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019