Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Sendika uzmanı Başaran Aksu’ya hapis cezası
27/05/2021, 20:49

GAZETE DUVAR

Somalı madencilerin tazminat mücadelesinde yaptığı bir konuşma nedeniyle sendikacı Başaran Aksu’ya 5 ay hapis cezası verildi. Aksu hakkında başka suçlamalarla ilgili bir de yakalama kararı çıkarıldı.

Aksu’nun avukatı Mürsel Ünder ise mahkemede yaptığı savunmada, Soma’da yapılan yürüyüşlerin keyfi olarak engellendiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Nihayetinde TKİ’nin işgal edilmesi ve yakılması gibi bir durum gerçekleşmemiştir. Sendikanın eylem tarzı rica ederek değil rahatsız ederek demokratik toplumun gerekliliği olan düşünce ve ifade özgürlüğü haklarını kullanmaktır…”

Ünder, mahkeme kararını istinafa götüreceklerini de sözlerine ekledi.

‘İFADE VERDİĞİM DOSYA HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında çıkardığı yakalama kararını da anlatan Aksu, soruşturmayla ilgili daha önce ifade verdiğini ve “hırsız ve katil” sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Aksu, Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı’nın işçi aidatlarını sömürdüğüne dikkat çekerek ifadesinde, mal varlığının mahkemece tespit edilmesini istediğini belirtti. “Katil” sözüyle ilgili de 301 madenci katliamının yaşandığı dönem bu sendikanın örgütlü olduğu ve üretim zorlamasına yol verdiğini ifade eden Aksu, yakalama kararıyla ilgili şöyle konuştu;”Bu sözler nedeniyle yargılanmak bizim için onur ve şeref nişanesidir. 19 yıl önce babası iş cinayetinde ölen bugün kendi de madenci olan Ali Faik İnter, 16 yıldır İdris Sarıkaya ve Ali Kandemir tazminatlarını alamıyor. Bu arkadaşlar gözünü bacağını madende kaybetti. Bunların mücadelesi yanında bize verilen cezaların önemi yok. Ancak bizim cezalandırılmamız patron ve sarı sendika tarafından kolay yol. Bu cezalar madencilerin mücadelesini kriminalize etmeye dönük ve göz dağı vermeye dönük algı çabası.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019