Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Adalet Kaya Hakkındaki Adli Kontrol Tedbiri Kaldırıldı
03/03/2021, 18:32

ÖZGÜR MANŞET

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’nın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegeliği iddiası, başkanı olduğu derneğin bir açıklamasına katılmak, sosyal medya hesabından yaptığı iki paylaşım nedeniyle “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü.
Birleşmiş iddianamelerden oluşan davanın ilk duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Kaya ile avukatları Elif Tirenç ve Gözde Engin katıldı. Suçlamalara yanıt veren Kaya, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Rojava Derneği’ne üye olmadığını, 15 yıllık devlet memuru iken bu derneğe üye olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden ihraç edildiğini, ancak söz konusu derneğe üye olmadığını söyledi. Kaya, başkanı olduğu Rosa Kadın Derneği’nin erken yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısına karşı yapılan eyleme katıldığının, yaptığı eylem ve etkinliklerle yapılacak yasal düzenlemelerde kadınların haklarını korunması amacında olduklarını dile getirdi. Söz konusu eylemin sadece kendi derneklerinin değil, Türkiye’de yüzün üzerinde kadın derneğinin eş zamanlı yaptığı açıklama olduğunu dile getiren Kaya, DTK üyeliğinin bulunmadığını, DTK delege listesinde adının bulunmasından haberdar olmadığını dile getirdi.
İddia makamı dijital materyallerin inceleme dönüşünün beklenmesini talep etti.

‘KAYYIMI ELEŞTİRMEK SUÇ DEĞİLDİR’

Kaya’nın avukatı Gözde Engin ise müvekkilin DTK ile bağlantısı olmadığını, bahsi geçen listenin hazırlanmasının çok kolay olduğunu, hiçbir dayanağının olmadığını ifade etti. Engin, “Soruşturma kısıtlı olarak yapılmıştır. Bir soruşturma ancak bu kadar ciddiyetsiz yürütülebilir. Müvekkilimle ilgili olarak soruşturma aşamasında hem lehe hem de aleyhe olan hususların toplanması gerekmekteydi. Müvekkilimin hiçbir örgüt ile bağlantısı yoktur. Kayyımı eleştirmek suç değildir. Kayyım atamasıyla ihraç edildiğinden eleştirilerin doğal olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘ADLİ KONTROL TEDBİRİ KALKSIN’

Müvekkilinin suçlamalara konu yapılan Rojava Derneği üyeliğinin bulunmadığını, Rojava Derneği üye listesinin derneğin kapatılmasıyla Diyarbakır Valiliğince el konulduğunu ve Diyarbakır Valiliği Dernekler Masası’nde üye listesinin bulunduğunu ifade eden Avukat Elif Tirenç, bu listenin istenilmesini talep etti. Tirenç, müvekkiline uygulanan adli kontrol tedbirinin de kaldırılmasını talep etti.
Mahkeme, dijital materyal inceleme dönüşünün beklenilmesine, Diyarbakır Valiliği Dernekler Masası’na müzekkere yazılarak Kaya’nın Rojava Derneği’ne ilişkin resmi başvurusunun olup olmadığına ve adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 6 Eylül’e erteledi.
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019