Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
“Adalet Nöbeti” yeniden beraat etti
10/11/2020, 23:32

DOKUZ8 HABER

Cumhuriyet Gazetesi davasında avukatların tutuklanmasıyla başlayan ve Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde aylarca süren ve yeniden dava konusu olan “Adalet Nöbeti”nde bugün ilk duruşma yapıldı. İfade özgürlüğü kapsamında Av. Kemal Aytaç beraat etti.

Adalet Nöbeti avukatlarından Kemal Aytaç’a 4 Mayıs 2017’de “adliye içerisinde bekleyen avukatlara yönelik konuşma yaptığı” gerekçesiyle, Türk Ceza Kanunu’nun 28/1. Maddesinden dava açıldı.

Aytaç’a “Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma” suçlamasıyla açılan davanın ertelenen ilk duruşması bugün 9.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya çok sayıda avukat, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, CHP il yöneticisi Saniye Yurdakul, DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren katıldı. İfade özgürlüğü kapsamında Av. Kemal Aytaç beraat etti.

Dava sonunda Çağlayan adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Av. Kemal Aytaç ve Istanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu açıklamalarda bulundu.

İDDİANAME: “AYKIRILIK SUÇUNU İŞLEDİĞİ…”

İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianame, şu ifadelere yer verildi:

“Kemal Aytaç’ın Adalet Nöbeti adı altında Cumhuriyet gazetesine yönelik yürütülen soruşturmanın tutuklu şüphelilerini desteklemek amacıyla İstanbul Adalet Sarayı C Blok -3.katta yer alan Fuaye alanına gelerek toplantı düzenlediği burada 100-120 kişiden müteşekkil toplulukta bulunan kişilere hitaben konuşma yaptığı, bu durumun İstanbul Adalet Sarayı özel güvenlik görevlilerince tutanağa bağlanarak suç duyurusunda bulunulduğu 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun ‘Yasak Yerler’ başlıklı 22/1. Maddesinde genel yollar ile parklarda, mabetlerde kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamayacağının belirtildiği, aynı Kanunun ‘yasaklara aykırı hareket’ başlıklı 28/1 maddesinde kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenleyen veya yönetenlerle bunların hareketlerine katılanların cezalandırılacağının belirtildiği, somut olayımızda ise şüpheli Kemal Aytaç’ın yukarıda belirtildiği gibi 2911 sayılı Kanunun 22/1 maddesinde kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde toplantı yapılamayacağına ilişkin yasağa aykırı hareket ederek kamu hizmeti görülen yerlerden olan İstanbul Adalet Sarayı’nda toplantı düzenleyerek üzerine atılı 2911 sayılı Kanunun 28/1 maddesine aykırılık suçunu işlediği sonuç ve kanaatine varılmış olmakla, Şüphelinin yargılamasının Mahkemenizce yapılarak yukarıda gösterilen sevk gereğince maddeleri cezalandırılmasına, hakkında gerekli güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi, kamu adına talep ve iddia olunur.”

NE OLMUŞTU?

Adalet Nöbeti avukatlarından Kemal Aytaç’a 4 Mayıs 2017’de “adliye içerisinde bekleyen avukatlara yönelik konuşma yaptığı” gerekçesiyle, Türk Ceza Kanunu’nun 28/1. Maddesinden dava açıldı. Aytaç’a “Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma” suçlamasıyla açılan davanın 16 Nisan tarihinde yapılacak ilk duruşması koronavirüs gerekçesiyle 9 Nisan tarihinde görüldü. İddianame kabul kararının okunduğu duruşma “koronavirüs hakkında alınması gerekli önlemler, duruşma/takim ve defter yoğunluğu, ara kararların özellikleri birlikte gözetilerek yargılamanın 10/11/2020 günü saat 09.40 bırakılmasına karar verilerek” ertelenmişti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019