Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Akbelen Ormanı’nı savunanlar bilirkişi heyetini pankartlarla karşıladı
07/09/2021, 17:19

YEŞİL GAZETE

Hakim uzun süre davacı avukatlar dışında kimseyi keşfe dahil etmedi. Ancak itirazlar sonucunda gözlemci avukatlar bilirkişi heyetinin incelemesine dahil olabildi.

Muğla İkizköy’de yer alan ve termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen Akbelen Ormanı’nın kesim izninin iptali için açılan davada mahkeme tarafından atanan bilirkişi heyetinin incelemesi bugün gerçekleşti.

Ormanlarının YK Enerji tarafından kesilmesini engellemek için  aylardır nöbet tutan İkizköylüler ve onlara destek olmak için alana giden doğaseverler bilirkişi heyetini pankartlarla karşıladı.

Milas-Ören Karayolu kenarında döviz ve pankartlarla bilirkişiyi karşılayan yurttaşlar “Akbelen OrmanınıVermeyeceğiz” sloganı attılar.

Hakim gözlemci avukatların girişini engelledi

Yüzlerce yurttaşın hazır bulunduğu Akbelen Ormanı girişi davacı KARDOK avukatları Arif Ali Cangı ve İsmail Hakkı Atal‘ın bir gün önce mahkemenin naip üyesi ile belirledikleri buluşma noktası idi. Ancak, bilirkişi aracı bu noktada durmadan hızla uzaklaştı. Uzun süre davacı avukatları heyete telefonla da ulaşamadı.

Yaklaşık yarım saat sonra davacı avukatları İkizköy Işıkdere mevkiinde heyeti bulup keşfe katılabildi. Hakim uzun süre davacı avukatları dışında kimseyi keşfe dahil etmedi. İtirazların ardından maden alanı içindeki inceleme noktasına Muğla, İzmir ve Adana Barolarından gözlemci avukatlar dahil olabildi.

Davacı KARDOK Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri ve mahkemeye daha önceden davacı tarafın uzman olarak sunduğu kişiler ise maden sahası nizamiyesinde bekletildi.

Nöbet forum eşliğinde sürüyor

İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamada keşif sırasında bunlar yaşanırken bölge halkının ve doğaseverlerin ise nöbeti sürdürdükleri belirtildi.

Açıklamada “İkizköylüleri desteklemek için Akbelen Ormanı’na gelen yüzlerce kişi ve yöre halkı nöbet alanında forum yapıyor. Akbelen mücadelesinin ve orman-maden-enerji politikalarının tartışıldığı forum sloganlar ve türküler eşliğinde sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019