Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Bakanlık, ‘kanser raporu’nu ifşa eden Bülent Şık’ın hapse girmesinde ısrarcı!
21/05/2021, 12:32

DİKEN

Sağlık Bakanlığı, açıklamadığı kanser araştırmasının sonuçlarını kamuoyuna duyurduğu için yerel mahkemece 15 ay hapse mahkum edilen gıda mühendisi Bülent Şık’ın, istinaf mahkemesi tarafından beraat ettirilmesine itiraz etti. Bakanlık, 2016’da tamamlanan araştırmanın sonuçlarını bugüne kadar açıklamadığı gibi, temyiz dilekçesinde de raporun gizli kalması gerektiğini savundu.

Beraat kararında ‘raporun sır olmadığı veya yasaklanmış ve gizlilik derecesi verilmiş bir belge olmadığı‘ belirtilmişti. Ancak savcı Ersel Yıldız, ‘Sağlık Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan protokollere göre araştırma sonuçlarının idarenin izni olmadan yayınlanamayacağını‘ öne sürerek beraat kararına itiraz etmişti. Yıldız, Şık’ın adli ve idari yargı aracılığıyla araştırma sonuçlarının açıklanmasını sağlayabileceğini öne sürmüştü.

Savcının temyiz talebinin ardından Sağlık Bakanlığı da Şık hakkındaki beraat kararının bozulmasını istedi.

Bakanlık, temyiz dilekçesinde, ‘çalışmaya ve sonuçlarına ilişkin bilgi, belge ve tüm verilerle ilgili gizlilik hususunun özel olarak düzenlediği’nin altını çizdi.

Bakanlığın dikkat çeken iddiaları şöyle:

‘Sanki çevre kimyasallarla dolu’

“Bu bilgiler, 15 alt projeden oluşan bir büyük projenin alt bileşeni olan iki alt projenin ham bilgileri olup; halk arasında korku ve panik yaratacak şekilde yayımlanmıştır. Sanki bütün gıdaların zehirli olduğu, bütün yaşadığımız çevrenin kimyasal tehlikeli maddelerle dolu olduğu intibaını uyandıracak bir dil benimsenmiştir.”

‘Araştırmanın sonuçları gizli’

Bakanlığımızca yürütülen projelere ilişkin belgelerin -protokollerde de açıkça düzenleme bulunmasına rağmen- gizlilik derecesini haiz belge olmadığından söz edilemeyeceği, sanığın memuriyeti sayesinde bu bilgileri elde ettiği ve söz konusu bilgilerin bakanlığımızın onayı alınmadan açıklanmasının ve kamuoyuna sunulmasının suç teşkil ettiği açıktır.”

Savcı ve Sağlık Bakanlığı’nın temyiz taleplerini Yargıtay inceleyecek.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019