Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Bakırköy’de polis, 1 Mayıs çağrısı yapan TOMİS üyelerini gözaltına aldı
21/04/2021, 16:39

EVRENSEL

Bakırköy’de polis, Özgürlük Meydanı’nda 1 Mayıs çağrısı yapmak isteyen Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası üyelerine engel oldu, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 1 Mayıs çağrısı yapmak isteyen Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyelerine polis engel oldu. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına alırken görüntü almak isteyen gazetecileri de engellemeye çalıştı.

Sendika üyesi oldukları için işten atılan ve İstanbul’un ayrı ayrı bölgelerinde direnişte olan Bakırköy ve Bayrampaşa Belediyesi ile Sinbo, SML Etiket ve Tur Assıst işçileri, 1 Mayıs programlarını açıklamak için Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

Meydanda bir araya gelerek açıklama yapmak isteyen işçileri ablukaya alan polis, salgın gerekçesiyle izin verilmeyeceğini söyledi. Buna tepki gösteren işçiler ise salgının bahane edildiğini belirterek açıklama yapacaklarını kaydetti. Bunun üzerine polis onlarca işçiyi darbederek gözaltına aldı.

İşçileri gözaltına alan polisin uyguladığı darp ve şiddet kameralara yansıdı. Polis memurları, yerlerde sürükleyip tekmeledikleri işçileri kalkanlarla ezmeye çalıştı.

“HALKIN ÖFKESİ BÜYÜYOR”

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre işçilerin gözaltına alınmasını protesto eden HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Bu iktidar halkı yoksulluğun kucağına itiyor. Ama kendileri hırsızlığa ve insan kaçakçılığına devam ediyor. Ve istiyorlar ki işçinin ve yoksulun sesi duyulmasın. İstiyorlar ki yağma ve sömürü düzenine itiraz edilmesin. Bugün bu alanı kapatanlar bilsin ki bu sömürü düzeni son bulacak. Bilsinler ki halkın öfkesi gün geçtikçe büyüyor. Bugün burayı kapattılar ama 1 Mayıs mutlaka alanlarda kutlanacak” diye konuştu.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019