Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Batman’da kayıp yakınlarının açık alanda eylem yapmasına izin verilmedi
20/11/2021, 15:53

ANKA

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi öncülüğünde her hafta düzenlenen “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılasın” eylemi için kayıp yakınları 504’üncü kez sağanak yağış altında bir araya geldi. Kayıp yakınlarının yapmak istediği eylem Batman Valiliği’nin her 15 günde bir yenilediği “etkinlikleri izne bağlama” kararı nedeniyle engellendi.

İHD Batman Şubesi’nin Nasıroğlu İş Merkezi’nde bir araya gelen kayıp yakınları ve insan hakkı savunucuları “Kayıplar Bulusun Failler Yargılansın” eylemini ve basın açıklamasını düzenlemek istedi. Sağanak yağış altında İHD önlüklerini giyerek ve kayıpların fotoğrafları ile Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önüne gitmek istedikleri sırada polisler tarafından önleri kesildi.

Kısa süreli yaşanan görüşmede emniyet yetkilileri Batman Valiliği’nin her 15 günde yenilediği “etkinlikleri izne bağlama” kararını göstererek açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine hak savunucuları şube binaları önünde basın açıklamasını düzenlemek istedi. Emniyet yetkilileri ise açıklanın kaldırım işgalini gerekçe göstererek bina içine pankartın alınmasını söyleyerek açıklamanın dışarıda yapılmasına izin vermedi. İnsan hakları savunucuları ise duruma tepki göstererek “Pankart içeri sığmıyor” diyerek tepkilerini gösterdi. Yaşanan tartışmanın ardından şube binasının bir adım önünde kayıp yakınları basın açıklamasını yapmak zorunda kaldı.

İNSEL’İN AKIBETİ SORULDU

İnsan hakkı savunucuları kayıpların fotoğraflarını taşıyarak ve “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartını açarak 504’üncü hafta açıklamasını gerçekleştirdi. Kayıp Yakınları 504’üncü haftada Siirt’in Kurtalan İlçesi’nde 25 Eylül 1999 tarihinde kaçırılmasının ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Şehmus İnsel’in akıbetini sordu. İHD Batman Şube Yöneticilerinden Yunus Bağış, Şehmus İnsel’in ağabeyi Mehmet Şah İnsel’in İHD başvuru mektubunu aktardı.

Jandarmanın İnsel’in kaçırılmasının öncesinde ifadesine başvurduğunu ve hakkında açılan soruşturma sonrası savcılık tarafından serbest bırakıldığını aktaran Bağış, İnsel’in kaçırılmadan önce kimliği belirsiz kişilerce “Müslüman cemaati seni çağırıyor” denilerek alıkonulduğunu ve kendisinden bir daha haber alınamadığını söyledi. İnsel ailesinin tüm başvurularının sonuçsuz kaldığını anlatan Bağış, “Biz biliyoruz ki; susmak kaybedenleri cesaretlendiren politik bir tercihtir, susmayacağız. Adalet ve hakikat arayışımızda ısrarcı olacağız” diyerek kayıpların akıbetinin açıklanmasını talep etti.

VALİLİK KARARINA TEPKİ

Valiliğin izin kararına da tepkisini dile getiren Bağış, “Sürekli başvuru yaptığımız halde valiliğin yasak kararına takılıyoruz. Yasakların kaldırılması gereklidir. İnsan onuruna yaraşır şekilde kayıpların akıbetini sormak istiyoruz. Kimseye zararımız yok barışçıl bir eylem düzenliyoruz” dedi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019