Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Boğaziçi Üniversitesi’nde panel sansürü: Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumlarına izin verilmedi
01/12/2021, 12:37

GAZETE DUVAR

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, bir panele katılacak olan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumlarına kampüse giriş yasağı gerekçesiyle izin vermedi. Akademisyenler ve öğrenciler karara tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak 21 Ağustos’ta atanan Mehmet Naci İnci, 3 Aralık günü yapılması planlanan “Duvarlar ve Sınırlar: Göç, Kırılganlık ve Sanat Üzerine” başlıklı akademik etkinliğe davetlileri gerekçesiyle müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki derslerine son verilen Feyzi Erçin ve Can Candan’ın etkinlikte yer almaması istendi.

Rektörlüğün yanıtında, “Konferans programınızda bulunan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumları, kendilerinin yerleşkeye giriş izinlerinin bulunmaması nedeniyle Rektörlük tarafından uygun bulunmamıştır. Konferansın diğer bölümleri için uygunluk onayı alınmış ve salon kullanımınıza tahsis edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Rektörlüğün müdahalesinin sansür olduğunu belirten akademisyen ve öğrenciler sosyal medyada “#BoğaziçindeSansür” etiketi kampanya başlattı.

FEYZİ ERÇİN: DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR

Twitter hesabından paylaşım yapan Feyzi Erçin, “4 kişi ellerindeki tüm yetkiyi, hukuksuzca, bir kamu üniversitesini mahvetmek için harcıyor, seçtikleri muhaliflere düşman hukuku uyguluyor. Sadece Can Candan ve benim Boğaziçi Üniversitesi’ne girmemiz yasaklandı. Bunun için gerekçe göstermeden talimat veriyorlar. Bu (ve tüm KHK mağdurlarına) sessiz kalan herkes bu suçlara ortak oluyor. Kayyumun yaptığının hukuksuz olması ve dava açıp kazanacak olmamdan daha önemlisi, hak ihlallerini yapamayacağı bir kampüs ortamının yaratılamaması! Üstelik biliyoruz ne kadar korktuğunu” dedi.

CAN CANDAN: BELGESELİM İLK KEZ BOĞAZİÇİ’NDE SANSÜRLENDİ

Can Candan da “Sevgili Feyzi Erçin ve benim yıllardır emek verdiğimiz üniversitemize girişimize izin yokmuş! Böylece daha önce defalarca Boğaziçi Üniversitesi’nde gösterilen ve hâlâ birçok derste kullanılan #DuvarlarMauernWalls belgeselim ve konuşmam ilk defa #BogaziçindeSansür’lendi!” paylaşımını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün kararına karşı yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019