Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
BTS’den sürgüne karşı protesto: Çin tören treni sürgün taşıyormuş
23/12/2020, 14:43

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi, sendika Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in hukuksuz bir şekilde Sivas’a geçici görevlendirme adı altında sürgün edilmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Alsancak Gar önünde düzenlenen açıklamaya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılırken, açıklamada “Çin Tören Treni meğerki sürgün taşıyormuş, keyfiliğe adaletsizliğe hukuksuzluğa sessiz kalmayacağız” yazılı pankart taşındı.

Grup adına açıklama yapan BTS Şube Başkanı Erdal Akyol, 4 Aralık’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın katılımıyla Kazlıçeşme istasyonunda uğurlanan trenin Çin treni olmadığını, gerçek Çin treninin 6 Aralık günü Marmaray’dan geçen tren olduğunu belirtti.

‘KAMUOYU GERÇEKLERİ SENDİKANIN AÇIKLAMASIYLA ÖĞRENDİ’

Yaşanan süreci anlatan Akyol, “Gerçek şu ki; 4 Aralık 2020 Cuma günü Çin’e gitmek üzere yola çıktığı söylenen yük treni toplamda yaklaşık 160 kilometre yol kat edip İstanbul Maltepe’ye vardıktan sonra, üzerinden tüm flama ve pankartlar toplanarak, önce Halkalı’ya, oradan da Çerkezköy’e geri getirilmişti. 4 Aralık 2020 Cuma günü kamuoyuna Çin’e giden ilk ihracat treni olarak açıklanan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanın katıldığı bir törenle Kazlıçeşme istasyonundan uğurlanan sözde ilk ihracat treninin sadece tören amaçlı bir tren olduğunu kamuoyu sendikamızın açıklamasıyla öğrendi” dedi.

Gerçeklerin ortaya çıkması üzerine, TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetiminin, #ÇinTreniNerede etiketi ile sosyal medyada paylaşım yapan sendikayı ve sosyal medya hesaplarını, “önceden kurgulanmış, kötü niyetli, haince duygularla” yapılmış paylaşımlar olarak nitelendirdiğini söyleyen Akyol, “TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimi bir tören uğruna kamu kurumunu zarara uğrattığını, vatandaşları mağdur ettiğini ve halk sağlığı ile oynadığını kabul edip, gereğini yapmak yerine, tam tersi bir tavırla açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları yapmıştır” dedi.

‘TCDD YÖNETİMİ SENDİKAYI KENDİNE HEDEF BELİRLEDİ’

TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetiminin, gerçeklerin ortaya çıkmasını sağladığı için BTS’yi kendine hedef olarak belirleyip, sendika üye ve yöneticilerine karşı yoğun bir saldırı başlattığını söyleyen Akyol, önce sendika yöneticilerine karşı usulsüz ve hukuka aykırı tahkikatlar başlatan TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetiminin, ardından Sendika Genel Sekreteri makinist İsmail Özdemir’i ve Hukuk Sekreteri makinist Aziz Mustafa Şimşek’i trenlerdeki görevlerinden alarak depo görevi yazdıklarını kaydetti. Daha sonra ise Özdemir’in hukuksuzca Sivas’a sürgün edildiğini ifade eden Akyol, bunun da 3 ay süre ile geçici görevlendirme adı altında yapıldığını belirtti.

TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetiminin, hukuksuzca BTS üyelerine uyguladığı baskı ve mobbing’e devam ettiğini belirten Akyol, “Kurumlarımızın ciddiyetini sarsan, kamu zararına yol açan uygulamalara da sessiz kalmamızı, kamuoyuna gerçekleri söylemememizi hiç kimse beklemesin. Hele ki, baskılarla, sürgünlerle ve suç işleyerek bizi susturacaklarını hiç kimse düşünmesin” dedi.

Akyol, ayrıca sendika üye ve yöneticileri hakkında yargı kararlarına ve 4688 sayılı kanuna aykırı tasarrufta bulunup, çalışanları sürgün eden TCDD Taşımacılık A.Ş. yöneticileri için bugün Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını da belirtti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019