Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Bülent Şık’a Dünyanın Dört Bir Yanındaki Akademisyen, Hak Savunucuları ve Çevrecilerden Destek
21/02/2020, 11:58

BİANET

Sağlık Bakanlığı’nın kanser verilerini kamuoyuyla paylaştığı Bülent Şık’a verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının bozulmasını isteyen akademisyen, hak savunucuları, çevreciler internetten imza kampanyası başlattı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden akademisyenler ve hak savunucuları bianet yazarı, Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen projeye ilişkin bulguları kamuoyuyla paylaştığı gerekçesiyle Eylül 2019’da verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının bozulması talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

Nobel Ödüllü akademisyenler baş imzacı

Baş imzacılar arasında Nobel Tıp Ödülü sahibi Eric Wieschaus, Nobel Fizik Ödülü Sahibi Claude Cohen-Tannoudji, Nobel Kimya Ödülü sahibi Roald Hoffmann ve Robert Curl yer alıyor.

Kampanya metni akademisyenlere, çevre, sağlık, ve insan hakları savunucusu kurum ve kişilere de açık.

Kampanya metni ve imzalamak için tıklayın

Bülent Şık, 2011-2016 yılları arasında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi”nin kamuoyuna açıklanmayan verilerini bianet ve Cumhuriyet gazetesinden duyurmuştu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Bülent Şık’ı, 26 Eylül’de “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraat ederken; “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

“Akademisyenler, bilim adamları ve insan hakları ve çevre adaletinin savunucuları olarak Dr. Bülent Şık’a verilen 15 ay hapis cezasını şiddetle kınıyoruz” denilen imza metninde, Şık’ın bir gıda mühendisi olduğu, pestisitler, poliamatik hidrokarbonlar ve ağır metaller gibi gıdalardaki toksik kalıntıları ölçme konusunda uzman olduğu hatırlatıldı.

Bülent Şık’ın gıda ve su örneklerinde pestisitlerin, ağır metallerin ve polisiklik aromatik hidrokarbonların sağlığı tehdit eden seviyeye geldiğini tespit ettiği ifade edilen metinde, Bülent Şık’ın bazı yerleşim yerlerinde, kurşun, alüminyum, krom ve arsenik kirliliği nedeniyle suların tamamen içilmez hale geldiğini yazdığı duyuruldu.

İhraç edildiği hatırlatıldı

Bülent Şık’ın 22 Kasım 2016’de yayımlanan 677 sayılı KHK Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça taraf olmayacağız” bildirisini imzaladığı için Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç ettiği hatırlatılan metinde süreç özetle şöyle aktarıldı:

“Bülent Şık’ın araştırması, halk sağlığı ve özellikle çocukların sağlığı için ciddi çevresel riskler ortaya koymuş, ancak Sağlık Bakanlığı’nın iyileştirme çabası olmadan üç yıl geçmişti. Nisan 2018’de Dr. Şık, araştırmasını Cumhuriyet’te bir dizi makalede özetlemeye karar verdi. İki ay sonra İstanbul Terör ve Organize Suçları Araştırma Bürosu Savcısı Gökhan Boydak, Şık hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açtı.

“Şık, 26 Eylül 2019’da görülen üçüncü duruşmada “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraat etti, “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenmedi. Şık mahkumiyetini temyiz etti ve şimdi İstinaf Mahkemesi’nde gerçekleştirilecek bir duruşma bekleniyor.

İşbirliklerini askıya alma çağrısı

“Dr. Bülent Şık’a verilen hapis cezasının hükmü her an ve önceden haber verilmeden uygulamaya konabileceği için acilen uluslararası desteğe ihtiyaç var. Bizler, halk sağlığını savunan sorumlu bir bilim insanı olarak görev yapan Dr. Şık ile dayanışmamızı ifade ediyoruz.

“Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarını ve akademisyenleri, Türkiye’de akademik özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü kasıtlı olarak hedef alan Sağlık Bakanlığı’nı ve akademik kurumlarla olan işbirliklerini askıya almaya teşvik ediyoruz. Kamuoyundan Dr. Bülent Şık’la dayanışma içinde durmalarını istiyor ve Yargıtay yargıçlarından doğru olanı yapmaları talep ediyor, mahkumiyeti geçersiz kılmaları çağrısında bulunuyoruz.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019