Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Büyükada Davasında Savcı 6 Kişiye Ceza, 5 Kişiye Beraat İstedi
27/11/2019, 11:11

BİANET

Büyükada davası olarak bilinen, 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada savcı mütalaa verdi. Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç dahil 6 kişinin cezalandırılmasını istedi.

İstanbul Büyükada’da “İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” başlıklı toplantıya katıldıkları gerekçesiyle 11 hak savuncusu hakkında açılan davanın 10 duruşması görülüyor.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı esas hakkında mütalaasını verdi. Savcı mütalaasında, Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın “örgüt üyeliği” suçundan, Günal Kurşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Nejat Taştan, Veli Acu’nun da “örgüte üye olmamakla beraber yardım” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, “örgüte yardım etme” suçunu işlediklerine dair inandırıcı delil elde edilemediğinden Peter Frank Steudtner, Ali Gharavi, İlknur Üstün, Nalan Erkem ve Muhammed Şeyhmus Özbekli’nin ise beraat edilmesini istedi.

Savcının mütalaasının ardından duruşma, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların alınmasıyla devam ediyor.

Ortak açıklama: Beraat istiyoruz

Öte yandan duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hafıza Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü ve Yurttaşlık Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

“İnsan hakları savunucuları hakkında hiçbir somut delile dayanmadan “terör örgütlerine yardım” suçuyla haksız bir biçimde açılan bu davanın bugün (27 Kasım) görülecek olan duruşmasında savcının mütalaasını vermesi bekleniyor.

Biz insan hakları savunucularının beklentisi, kamu adına hareket eden savcının yine kamu adına bu haksızlığa ve ortaya çıkan eziyete artık son vermek adına beraat talebinde bulunması ve davanın böyle sonuçlanmasıdır. İnsan hakları savunucuları olarak tek talebimiz arkadaşlarımızın en doğal hakkı olan özgürlükleridir. “

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019