Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Çağlayan’da “çoklu baroya” karşı miting
30/06/2020, 16:58

BİANET

“Çoklu baro”nun düzenlendiği Avukatlık Kanunu değişikliğine karşı çıkan avukatlar, İstanbul Adliyesi önünde miting gerçekleştirdi. Adana’daki eyleme ise polis müdahale etti.

İstanbul Barosu’nun çağrısıyla Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin önündeki alanda bir araya gelen yüzlerce avukat, “çoklu baroyu” düzenleyen kanun teklifini protesto etti.

Adana’da yürümek isteyen avukatlara ise polis müdahalesi gerçekleşti, yaşanan arbede sırasında biber gazı sıkıldı.

Aynı kentte birden fazla baro kurulmasına imkan veren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün Meclis Başkanlığına sunuldu. Düzenlemeye göre beş binden fazla avukat bulunan illerde, asgari iki bin avukatla baro kurulabilecek.

Türkiye Barolar Birliği rakamlarına göre, Ankara Barosu’na 17 bin 598, İstanbul Barosu’na 46 bin 52, İzmir Barosu’na 9 bin 612 avukat kayıtlı. Türkiye’deki toplam kayıtlı avukat sayısı da 127 bin 691.

Dolayısıyla “çoklu baro” düzenlemesi beş binden fazla üyesi bulunan bu üç baroyu etkiliyor.

“2010’daki referandum ile planlanan bir proje”

Avukatların “Savunma susmadı, susmayacak” sloganı attığı mitingde İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu konuşma yaptı.

sendika.org’un haberine göre Durakoğlu şunları söyledi:

“Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana. Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara’ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz.

“2010 referandumunda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler. Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir.

“TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk normlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız çünkü biz avukatız.

Miting, Durakoğlu’nun konuşmasının ardından sona erdi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019