Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Can Candan davetli olduğu ders için gittiği Boğaziçi’ne alınmadı
18/11/2021, 14:27

BİANET

Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 yıl görev yapan ve 16 Temmuz’da işine son verilen, akademisyen-belgesel sinemacı Can Candan, bu sabah (18 Kasım) davetli olduğu derse katılmak için gittiği Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmadı.

Sosyoloji bölümü Doğu Avrupa Semineri dersine dersin hocası Dr. Öğretim Üyesi Saygun Gökarıksel tarafından belgeseli “Duvarlar-Mauern-Walls” (2000)’u tartışmak için davet edilen Candan, kampüse girişi atanmış yönetim tarafından yasaklandığı gerekçesi ile içeri alınmadı.

Tutanak tutuldu

Candan’ı davet eden dersin hocası Dr. Öğr. Üyesi Saygun Gökarıksel,  dersinin bu nedenle aksadığını ve öğrencilerinin eğitim haklarının bir kez daha ihlal edildiğini ifade ederek tutanak tuttu.

Candan’ın kampüse alınmamasının ardından açıklama yapan  Gökarıksel, “Bu dönem verdiğim Doğu Avrupa dersinde Candan’ın Berlin Duvarı’nı,  insanları ayrıştıran diğer tüm duvarları anlatan belgeselini göstermek, deneyimlerini ve filmini öğrencilerimle birlikte tartışmasını istedim.

Fakat Güney Kampüs girişinde bir anda çevremizi bir alay sivil polis sardı, polisler tutanak tutmamızı, güvenlik görevlileriyle konuşmamızı seyrettiler. Bugün bize kapıda ‘Yukarıdan, üniversite yönetiminden talimat var’ dışında bir gerekçe ya da herhangi yazılı bir belge gösterilmedi. Tutanağımızı tuttuk ve sonrasında meslektaşım Can Candan’ın çevrimiçi katılımı ile dersimizi yaptık. Öğrencilerim ve benim için son derece verimli geçen bir ders oldu.” dedi.

Dava sürüyor

Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne girişi ilk kez 11 Ekim günü atanmış yönetiminin sözlü talimatı ile engellemişti. Meslektaşları Boğaziçi Üniversitesi’ne 14 yıl eden hizmet eden Candan’ın kampüse alınmamasının kabul edilmez olduğunu söyleyerek nöbetlerini o gün Candan ile birlikte Kale Kapı’da tutmuşlardı.

Candan’ın 27 Ekim günü Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün  (BÜSK) düzenlendiği söyleşi programı da etkinlikten bir gün önce herhangi bir gerekçe gösterilmeden atanmış yönetim tarafından iptal edilmiş, BÜSK etkinliklerinin iptal edilmesini sansür olarak niteleyen bir açıklama yapmıştı.

Candan’ın ağustos ayında işe iadesi için açtığı yürütmenin durdurulması talebini de içeren idari dava görülmeye devam ediyor.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019