Dava Takvimi

February 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
  • Sevda Çelik Özbingöl
  • Özgür Gündem Dayanışma Davası
4
5
  • Osman Kavala
6
7
8
9
10
  • Şeyhmus Gökalp
11
12
13
14
15
  • Özgür Gündem Ana Davası
16
  • Şebnem Korur Fincancı
17
  • Diyarbakır Barosu
18
19
20
21
22
23
  • Las Tesis İstanbul
24
25
26
27
28
Makum Alagöz
tutuksuz yargılanıyor

Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası’nın İzmir Şube Başkanı ve Genel Merkez Yöneticisi Makum Alagöz hakkında bugüne kadar pek çok kez deri-tekstil alanında faaliyet gösteren şirketler tarafından tazminat ve ceza davaları açıldı. Şu anda da sendika üyesi işçilerin çalışma koşullarıyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı açılmış 4 ayrı davadan yargılanıyor.  

Makum Alagöz, 12 yaşından bu yana dericilik sektöründe çalışıyor. Sendikal faaliyetlerine 2002’de işçi olarak çalıştığı fabrikada başladı, işyeri temsilciliği yaptı. 2005’ten bu yana Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı.

İlk kez 2009 yılında, bir deri firmasında sendikal faaliyetlerde bulunduğu sırada, işçileri zor, tehdit ve baskıyla sendikalı yaptığı yönünde hakkında savcılığa ve Çalışma Bakanlığı’na şikâyette bulunuldu, dava açıldı. Bu dava daha sonra düştü.

2015’te, sendikalaşma faaliyeti yürüttüğü bir başka deri ve tekstil firmasında 14 işçi işten çıkarıldı, haklarında “haksız rekabet” gerekçesiyle maddi tazminat davası açıldı. Şirket ayrıca, davanın görüldüğü İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dilekçe vererek bir ihtiyati tedbir kararı aldırdı. Karara göre şirket isminin geçtiği pankartlara ve dövizlere el konuldu, yapılacak haberlere, sosyal medya paylaşımlarına yasak getirildi. Bu karara rağmen, fabrikada çalışan işçilere uygulanan baskıyla ilgili şirket adını kullanarak sosyal medya paylaşımı yapan Alagöz hakkında, şirket itibarına zarar verdiği gerekçesiyle 2 milyon liralık tazminat davası açıldı. İhtiyati tedbir kararına uymadığı gerekçesiyle idari ceza davası da açıldı. Bunun üzerine işçi sendikaları küresel bir destek kampanyası başlattı. 28 ülkede aynı gün, aynı saatte eylemler düzenlendi. Gelen tepkiler üzerine, açılan davalar geri çekildi. Şirket, işten çıkarılan işçilere sendikal tazminat ödedi.

Aynı şirkette sendikal örgütlenme faaliyetlerinin 2019 Ağustos’unda yeniden başlaması üzerine bu kez dört işçi işten çıkarıldı. İşyerinde direniş başlatıldı ve 28 Temmuz 2020 itibariyle 276 gündür sürüyor. Şirket işten çıkarılan işçilere, 2015’te olduğu gibi “haksız rekabet” gerekçesiyle 200 bin lira değerinde tazminat davası açtı. Yeniden uluslararası düzeyde bir destek kampanyası başlatıldı. Makum Alagöz hakkında şirketin genel müdürü ve müdür yardımcıları, sosyal medya paylaşımlarında özlük haklarına saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle ayrı ayrı savcılığa suç duyurusunda bulundu. Paylaşımlarda, işçilere yönelik baskılar ve bu baskıların kimler tarafından uygulandığı yazıyordu. Arabuluculuk aşamasında işveren, Alagöz’ün bir daha şirket hakkında paylaşım yapmaması, görüş bildirmemesi koşuluyla şikâyeti geri çekeceğini bildirdi. Alagöz ise teklifi, Soma Faciası’nda ölen madencilerin çocuklarının okul masraflarının karşılanması, madencilerin mezarına karanfil bırakılması koşuluyla kabul edeceğini söyleyince, teklif geri çekildi ve dava aşamasına geçildi. Şirket yöneticisi 4 kişi tarafından Alagöz hakkında 4 ayrı dava açıldı. İzmir 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma 2 Temmuz 2020’de görüldü, bir sonraki duruşma tarihi 15 Aralık 2020, saat 10.25.

Deriteks’in faaliyet alanları deri ve tekstil olmasına rağmen, Makum Alagöz bugüne kadar sektör ayırmadan tüm işçilerin yanında oldu. 2018 Kasım’ında sendikalı oldukları için işten çıkarılan zeytincilik işçileriyle dayanışma için gittiği fabrikada, 65 sendikacıyla birlikte gözaltına alındı. Hakkında 2911 sayılı “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten”, söz konusu fabrika yöneticilerinin dışarı çıkmasını engelledikleri gerekçesiyle dava açıldı. Mayıs 2019’da verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası ertelendi. Karar istinafa taşındı.

 

güncelleme: 30/07/2020, 17:53
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019