Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
DİSK’in yargılandığı 1 Mayıs davası görüldü: 1 Mayıs kutlamak hakkımız
08/06/2021, 13:39

EVRENSEL

1 Mayıs için Taksim Meydanı’na yapılan yürüyüşe polis müdahalesinde gözaltına alınan DİSK yöneticileri hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Ortak savunmanın yapıldığı davada, 1 Mayıs’ın yargılanmayacağı vurgulandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu emekçilerin 1 Mayıs 2020’de İstanbul Taksim Meydanı’na yaptığı yürüyüşe yönelik açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 15 kişi hakkında, “2911 sayılı Kanunun 32/1. maddesine muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın duruşmasına Çerkezoğlu ve çok sayıda kişi katıldı. Başka bir davadan dolayı tutuklu olan Deniz Bakır ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri(SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

YASAĞA RAĞMEN İŞÇİLER ÇALIŞIYOR

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2020 gününde DİSK binasının önünden temsili bir şekilde Taksim Meydanı’na gitmek için yürüyüş gerçekleştirmek istediklerini hatırlattı. Yürüyüşlerinin polisler tarafından engellendiğini anımsatan Çerkezoğlu, “1 Mayıs günü resmi tatil olması ve pandemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen tüm işçiler çalıştırılıyordu” dedi.

“DİSK BAŞKALARININ HÜKMÜNE GİRMEYECEK”

“İktidar en temel hakkımız olan 1 Mayıs’ı kutlamamıza engel oldu” diyen Çerkezoğlu, yaşananlara DİSK’in sessiz kalmasının mümkün olmadığının altını çizdi. Yetkililerle birçok görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Ancak kendileri tüm görüşmelere rağmen bizi kendi belirledikleri sınırlara sokmak istediler. DİSK, hiç bir zaman başkalarının hükmüne girmeyecek” diye belirtti.

“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUZ”

Sokağa çıkma yasaklarını ihlal etmekten de yargılandıklarını belirten Çerkezoğlu, “Ancak resmi bir şekilde biz heyetin yasaktan muaf olduğumuz bilinmektedir. Öncelikle suçlamaları kabul etmediğimizi, 1 Mayıs’ı kutlamanın bizim hakkımız olduğunu belirtiyoruz. Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler ile bu hakkımızın güvence altına alınmış olduğunu da belirtmek isterim. Tüm dünyada işçilerin ve emekçilerin hakkıdır işçi bayramı. 1 Mayıs suç değildir. Haksız müdahaleyle bir Konfederasyonun üyelerinin, dünya gözü önünde gözaltına alınarak yargılanmaları kabul edilemez. Bu sebeple beraatlarımızı talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan sanıklar DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun ifadelerine katıldıklarını ifade etti.

Mahkeme heyeti dosyadaki ifadelerin tamamlanması, dosya tutanağında olmasına rağmen ellerinde olmayan görüntü kayıtlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesi nedeniyle mahkemeyi 15 Ekim 2021’e erteledi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019