Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Dr. Gökalp davasında tanık ‘Bilmiyorum, başkasından duydum’ dedi
25/06/2021, 12:25

GAZETE DUVAR

TTB üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada tanık, suçlamaya konu olaylara tanık olmadığını ve başkasından duyduğunu söyledi. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Şeyhmus Gökalp hakkında açık tanık Hicran Berna Ayverdi’nin ifadeleri üzerine “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Gökalp ile avukatları Ziynet Özçelik, Aygül Demirtaş ve Kerem Altıparmak duruşmada hazır bulundu. TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Eriş Bilaloğlu, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, İstanbul Tabip Odası yöneticisi Osman Öztürk, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve çok sayıda oda üyesi de duruşmayı izledi.

TANIK: GÖRMEDİM, DUYDUM

Mahkeme, yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay hapis cezasına ifadeleri yeterli delil sayılan tanık Hicran Berna Ayverdi’yi Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden dinledi. Ayverdi, Gökalp ile Veni Vidi Hastanesi’nde beraber çalışıp çalışmadığı sorusunu “çalışmadım” şeklinde yanıtladı. Ayverdi, devamında “Ben Kalp ve Damar Bölümü’nde anestezi teknikeri olarak çalıştım. O ise Acil Servis’te çalışıyordu” dedi.

İFADESİ DEĞİŞTİ: BİLMİYORUM

Mahkeme başkanı daha sonra “İfadende Şeyhmus Gökalp’in Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Komitesi üyesi olduğunu söylemişsin. Gökalp DTK Sağlık Komitesi’nde görev alıyor muydu?” diye sordu. Ayverdi, “Bilmiyorum” dedi. Mahkeme başkanı, “DTK Sağlık Komitesi’nde yer aldı, diyorsun şimdi de ‘Bilmiyorum’ diyorsun” şeklinde Ayverdi’ye tepki gösterdi. Ayverdi, bunun üzerine “Bildiklerim bundan ibaret” dedi.

‘BU DAVA BAŞINDAN BERİ BİR KUMPAS’

Hakkındaki iddialara dair konuşan Gökalp ise,18 yıllık hekimlik hayatı boyunca tıbbi meslek etiğinin dışına çıkmadığını vurguladı. Gökalp, “Şahsın söylediği hiçbir tıbbi malzemeyi kimseye sağlamadım” dedi.

Avukat Kerem Altıparmak ise, Ayverdi’nin önceki ifadelerinde toplumsal gösterilerde yaralananları tedavi ettiğini söylediğini anımsatarak, “Şimdi de görmediğini söylüyor. Tanık ifadesinde Gökalp’i fotoğrafla teşhis işlemi yapılmadığını söylüyor. Bu dava başından beri bir kumpas” şeklinde savunma yaptı.

İddia makamı, Gökalp’in telefon ve bilgisayarının incelenme sonucunun, tanık Ayverdi’nin Veni Vidi Hastanesi’nde hangi zaman diliminde çalıştığının tespitinin beklenmesini talep etti. Mahkeme, iddia makamının taleplerini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019