Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
“Dr. Şeyhmus Gökalp’in beraatını bekliyoruz”
12/10/2021, 11:03

BİANET

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO), TTB Yüksek Onur Kurulu ve 2014-2018 dönemi Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in yargılandığı davayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Dr. Gökalp, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada 15 Ekim 2021’de hakim karşısında olacak.

Hekimlik faaliyetleri nedeniyle yargılanan Dr. Şeyhmus Gökalp, 2,5 ay tutuklu kaldıktan sonra, 10 Şubat 2021’de tahliye edilmişti.

“İyi hekimliği savunanlara baskı politikası”

Bugün İTO Cağaloğlu binasında düzenlenen basın toplantısının açılışını yapan İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Dr. Şeyhmus Gökalp’in yargı sürecine ilişkin kısa bir bilgi verdi ve bu sürecin bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirtti.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da yargının itirafçı iddialarını esas almaması gerektiğini vurgulayarak “Hukukun üstünlüğünün ortadan kalktığı, yargının tümüyle bağımlı hale getirildiği koşullarda bu uygulamaların topluma bir tehdit olarak kullanıldığı hepimizin malumu” dedi.

TTB önceki dönem Merkez Konseyi başkanlarından Dr. Selim Ölçer’in Sarmaşık Derneği faaliyetleri gerekçe gösterilerek 2 yıl 1 ay ertelemesiz hapis cezası aldığını hatırlatan Korur Fincancı, iyi hekimlik değerlerine sahip çıkan Dr. Selim Ölçer ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in yanında olduklarını ifade etti.

TTB önceki dönem Merkez Konseyi başkanlarından Prof. Dr. Raşit Tükel de emekten, demokrasiden, barıştan, iyi hekimlik değerlerinden yana olanlara dönük bir baskı ve yıldırma politikası yürütüldüğünü kaydetti.

Dr. Şeyhmus Gökalp’e dönük saldırının, aynı zamanda TTB’nin mesleki özerkliğine dönük bir saldırı olduğunu da vurgulayan Tükel, 15 Ekim’deki duruşmada beraat kararı çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

“Soyut iftiralar yargılama konusu yapıldı”

TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Taner Gören tarafından okunan basın açıklamasında, Dr. Şeyhmus Gökalp’in yargılamasına iki gerekçe gösterildiği bilgisi verildi:

“2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalancı tanıklığı 25 Haziran 2021 tarihinde yapılan duruşmada ortaya çıkmış ve tanık eski ifadelerini değiştirmiştir.

“Bu durumun ifşa olmasıyla birlikte Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi yalancı tanığın çalışma belgelerini de dosyaya koymak için ilgili kuruma yazmıştır.

“Dr. Şeyhmus Gökalp ve sahte tanığın belirtilen tarihlerde ve herhangi bir yerde birlikte çalışmadıkları anlaşılmıştır. Sahte tanığın “Ben öyle duymuştum” şeklinde mahkeme heyetine SEGBİS uygulamasıyla verdiği ifadeler tutarsızlıkları bir daha gözler önüne sermiştir.

“Daha önce de benzerlerini sıkça gördüğümüz ve yargılanması gerektirecek hiçbir suçu, suç unsuru içeren somut eylemi olmamasına, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu tür beyanların kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararları bulunmasına karşın hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılarak yargılama konusu yapılmış, istisnai bir durum olması gerekirken Dr. Şeyhmus Gökalp üç aya yakın özgürlüğünden, mesleğini yapmaktan, hastalarından ve sevdiklerinden alıkonulmuştu.”

Açıklamada, “Dr. Şeyhmus Gökalp hakkındaki asılsız ve delilsiz suçlamanın sonlandırılmasını talep ediyoruz” dendi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019