Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Eren Keskin Beş Yıl Önceki Tweetlerinden İfade Verdi
12/06/2020, 18:11

BİANET

“5 yıl önceki paylaşımlarım nedeniyle soruşturma açılması çok saçma. AİHM ‘açık ve yakın tehlike’ şartı arıyor. Böyle bir tehlike yok ki, bugüne kadar beklenmiş. Kürt sorunu ‘konuşmadan’ çözülemez. Çözmek istemedikleri için, farklı düşünenleri engelliyorlar. Hepimiz adeta ‘rehin’ gibi yaşıyoruz”

Tepki bu kez İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin‘den. Keskin, beş yıl önce “Demokratik Açılım” Süreci’ndeki tweetlerinden dolayı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verdi.

Savcılık Keskin’i, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla suçluyor.  Keskin, ifade vereceğini sosyal medya hesabından “2015 yılındaki Twitter paylaşımlarım nedeniyle, ‘örgüt propagandası ‘ iddiası ile yarın savcılığa ifade vereceğim. Zaten, Yargıtay’da 17 yıl 2 ay toplam ceza aldığım dosyalar bekliyor. İfade özgürlüğüne, resmen ‘katliam’ yapıyorsunuz!” diyerek duyurmuştu.

“Düşünce özgürlüğünü savunuyorum”

İstanbul Adliyesi’nde ifade veren Keskin, şunları belirtti:

“Ben halihazırda 30 yıldır avukatlık görevini yürütüyorum. Ayrıca İnsan Hakları Derneği eş genel başkanıyım. İnsan hakları ile ilgili konularda sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. Bugün bana suç olarak isnad edilen paylaşımlar 5 yıl önceye aittir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Yerleşik İçtihatlarına göre açık ve yakın tehlike şartı oluşmamıştır ki bugüne kadar hiç bir savcılık beni ifadeye çağırmadı.

“Düşüncelerim hiç kimse tarafından yargılanacağına inanmıyorum. Düşünce özgürlüğü savunuyorum. Kaldı ki Türkiye’nin imza attığı Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 9. ve 10. Maddeleri ile teminat altına alınmıştır.

“Bana sormuş olduğunuz paylaşımların üzerinden uzun bir süre geçmesinden dolayı hangi amaçlı ve ne için paylaştığımı hatırlamıyorum. Ben bu paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca paylaşımların, tarih itibariyle bakıldığında çözüm sürecinde yapıldığı görülmektedir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Hakkımda kovuşturmava yer olmadığına dair karar verilmesini talep ediyorum.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019