Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Eren Keskin ile iki gazeteci hakkında Musa Çitil soruşturması
21/06/2021, 9:10

GAZETE DUVAR

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikayeti üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile gazeteciler Yağmur Kaya ve Ahmet Kanbal hakkında “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Gösterme” iddiası ile soruşturma başlatıldı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazılarak, gazeteci Ahmet Kanbal’ın ifadesinin alınması istendi. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube tarafından aranan Ahmet Kanbal, avukatı ile birlikte emniyete giderek ifadesini verdi.

Jinnews’teki habere göre, Ahmet Kanbal paylaşımın suç unsuru içermediğini, Musa Çitil’in daha önce tecavüz suçlaması ile yargılanan bir şahıs olduğunu, Musa Çitil’in de zamanında Uzman Çavuş Musa Orhan gibi korunduğunu, yaşananların benzerlik taşıması nedeniyle karşılaştırma yaptığını söyledi. İfadenin ardından Ahmet, emniyetten ayrıldı.

MUSA ORHAN KARŞILAŞTIRMASI SUÇ GÖRÜLDÜ

Soruşturmanın, Batman’ın Gercüş ilçesinde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olmasına dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’lileri hedef alması üzerine Eren Keskin’in yaptığı bir açıklama nedeniyle başlatıldığı öğrendi. Keskin hakkında “Yıllar önce Musa Orhan’dan önce bir Musa Çitil vardı. 90’lı yıllarda Mardin’de komutandı. Ş.E’ye cinsel saldırıdan tutuksuz yargılandı, beraat etti. Yıllar sonra Diyarbakır ‘Sur’ da komutandı” paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

Eren Keskin soruşturmayı “Bu kadar iddia varken yine ve sadece bizlere soruşturma” sözleriyle duyurdu.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019