Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Eskişehir’de Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı: 20 gözaltı
30/06/2021, 21:15

GAZETE DUVAR

Eskişehir’de Adalar Migros önünde yapılmak istenen Onur Yürüyüşü polis tarafından engellendi. Eskişehir’in Adalar bölgesinde polis “makul şüphe” gerekçesi ile “gözüne kestirdiği” çok sayıda kişiye kimlik kontrolü yaptı.

Yürüyüşten saatler önce bölgeye gelen polis ekipleri çeşitli noktalara yığınak oluşturdu. Polis, aralarında Eskişehir Barosu avukatlarının da olduğu grubun basın açıklaması ve yürüyüş yapmasına izin vermedi.

Günler öncesinden sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrı ile birlikte eylem alanına girmek isteyen gençlerden 20’si gözaltına alındı.

Polisler, gözaltına aldıkları kişilere “Yasaklama kararlarına aykırı davrandıkları” gerekçesi ile işlem yaptıklarını, kimlik kontrollerinin ardından serbest bırakılacaklarını bildirdi.

Sloganlar eşliğinde bir süre yürüyen gençlerle polis arasında yer yer arbede yaşandı.

Mevzu Dergi muhabiri Can Selman da gözaltına alındı. Mevzu Dergi’den yapılan açıklamada, “Haksız yere gözaltına alınmasının ardından saatler geçmesine rağmen muhabirimiz Can Selman ve demokratik hakkını kullanan arkadaşlarımız hala gözaltında tutuluyor! Gazetecilik suç değildir, ifade özgürlüğü suç değildir, haktır! Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

Selman’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren DİSK Basın-İş Sendikası da, “Gazetecilere yönelik saldırılar, kim olduğundan, hangi kuruma çalıştığından bağımsız olarak son bulmalıdır. Kimin gazeteci olduğuna polis karar veremez. Can Selman bir an önce serbest bırakılmalıdır” açıklamasını yaptı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019