Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Forensic Architecture’dan Elçi iddianamesine tepki
01/03/2021, 14:44

BİANET

Tahir Elçi cinayetine dair olay yeri raporu hazırlayan Forensic Architecture: “Saptadığımız polis memurlarının yanı sıra PKK üyelerinden biri de Elçi’nin katil sanığı olarak gösteriliyor. Oysa bulgularımız PKK üyelerinin Elçi’ye ateş etmediğini açıkça göstermişti.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlamış olan Forensic Architecture, davanın iddianamesine tepki gösterdi.

Kuruluş, Twitter hesabından, davanın sanıklarına dair eleştirisini şöyle paylaştı:

“#TahirElçi davasının ikinci duruşması 3 Mart’ta görülecek. Fakat iddianamede bir sorun var. Saptadığımız polis memurlarının yanı sıra PKK üyelerinden biri de Elçi’nin katil sanığı olarak gösteriliyor. Oysa bulgularımız PKK üyelerinin Elçi’ye ateş etmediğini açıkça göstermişti.”

“Tahir Elçi bir adalet emekçisiydi. @diyarbakirbaro, @amnesty, @hrw ve insan hakları alanında çalışan pek çok diğer kuruluş gibi biz de adil ve basiretli bir dava beklentisi içindeyiz.”

Avukat Nahit Eren de konuyla ilgili bianet’e yaptığı açıklamada, bir gizli tanığa dayanan iddianamedeki sorunları şöyle anlatmıştı:

“Öldürülen polislerin faillerinin yargılandığı dosyayla Tahir Elçi cinayetinin aynı dosyada görülmesi doğru değil. İki vakayı ayrı olarak görüyoruz ama aynı dosyada yer almaları kovuşturmanın da etkin ilerleyeceği konusunda şüphe yaratıyor.

“21 Ekim’deki duruşmadan bir ay önce alınan gizli tanığın beyanıyla dosya farklı bir seyre taşındı. Gizli tanık cinayeti örgüt mensubunun işlediğini söyledi. Bu da dosyanın farklı mecraya taşınmak istendiğini gösteriyor.

“Oysa Londra’da hazırlanan raporda, faillerin polisler olabileceği dile getiriliyordu. Ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı aradan geçen 5 yıldan sonra bir gizli tanık beyanına dayanarak cinayeti örgüt mensubu işlemiş gibi iddianame yazdı.”

Rapor, “polisler şüpheli” diyordu

İngiltere’deki Londra Üniversitesi’ne bağlı çalışan araştırma ajansı Forensic Architecture, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili adli araştırma gerçekleştirmişti.

Bu araştırmanın sonucunda hazırlanan raporda, Sur, Dört Ayaklı Minare önünde, 28 Kasım 2015’te gerçekleşen cinayette, olay yerindeki polis memurları kuvvetli suç şüphelisi olarak tanımlandı. Diyarbakır Barosu bu raporu, 14 Aralık 2018’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına da sundu.

Cinayetle ilgili Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın bir sonraki duruşması, 3 Mart Çarşamba günü görülecek.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019