Dava Takvimi

September 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
  • Ali Ekber Barmağıç
15
  • ÇHD Kozağaçlı ve Timtik
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Özgür Gündem Dayanışma
Gezi Heyeti Dağıtıldı
31/07/2019, 13:21

CUMHURİYET

HSK, Kavala’nın yargılandığı Gezi Direnişi davasına bakan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini dağıttı. Kavala’nın tahliyesi yönünde oy kullanan Mahmut Başbuğ ile diğer üç üyesi de 2. heyete kaydırıldı. Yandaş medya Başbuğ için aleyhte yayınlar yapıyordu.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yayımladığı ikinci yetki kararnamesiyle Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi Parkı davasına bakan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini dağıttı.
Gezi Parkı eylemlerini finanse ettiği suçlamasıyla tutuklanan iş insanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişinin “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan yargılandığı davaya İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi bakıyordu. Mahkeme Bakanı Utku Ercan, “izinli olduğu” gerekçesiyle, ilk duruşmada yerine üyelerden Mahmut Başbuğ baktı. 24 Haziran’daki duruşma sonunda tutuklu Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesine, Osman Kavala’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Başkan Başbuğ, kararında, “Kavala’nın da tahliye edilmesi” gerektiği yönünde oy kullandı.
HSK, 10 Temmuz’da, adli yargıya ilişkin yetki kararnamesi çıkardı. Bu kararnameyle Utku Ercan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atanırken, yerine üye Mahmut Başbuğ’u başkan yaptı. Bu durum, iktidara yakın Türkiye gazetesinde, “Gezi’ye manidar atama” başlığıyla haber oldu. 18 Temmuz’da davanın ikinci duruşmasında da Kavala’ya tahliye kararı çıkmazken, Başbuğ tahliye yönünde oy kullandı. Bu süreçte HSK, yetki kararnamesine karşı itirazları topladı.
HSK Birinci Daire, önceki gün “Adli Yargı Hâkimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesi ve Yeniden İnceleme Taleplerinin Değerlendirilmesine İlişkin Duyuru” yayımladı. Kararla, Gezi davası yargılamasını yapan heyet, bir üye hariç, tümüyle dağıtıldı. HSK, yetki kararnamesine, “İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2 heyet halinde çalışmasına, 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2019/74 ve 2019/313 esas sayılı dosyalar ile mezkûr dosyalara bağlantılı olarak gelebilecek davalara birinci heyetin, diğer tüm dosya ve işlere ise 2. heyetin bakmasına” karar verildiği notunu düştü. Kararda, “bağlantılı olarak gelebilecek davalar” vurgusu yapılması, Gezi Direnişi’yle ilgili yeni dava açılacağı yorumlarını da beraberinde getirdi.

Yeni heyet bakacak

Bu kararla 30. Ağır Ceza’da iki yeni heyet oluşturuldu. HSK, doğrudan esas numaralarını yazarak, Gezi davası ve Adnan Oktar yargılamasını birinci heyetin yapmasına hükmetti. Gezi davasına bakacak birinci heyetin başkanlığına Galip Mehmet Perk, üyeliklerine ise Talip Ergen, Ahmet Tarık Çiftçioğlu getirildi. Mahmut Başbuğ ise ikinci heyetin başkanlığına atanırken, 1. heyetin Gezi ve Oktar dışındaki tüm dosyaları buraya devredildi. Daha önce Gezi davasına bakan 30. Ağır’ın üyeleri Sercan Karagöz, Hasibe Doğan ve Şule Yıldız ikinci heyet üyeliğine gönderildi. Bu üyeler, tutuklu Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesine imza atan heyette görev yapıyordu. 8-9 Ekim tarihlerinde görülmeye devam edecek Gezi davasına yeni heyet bakacak.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019