Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Hrant Dink Vakfı’na tehdit kurumsallaşmış ırkçılığın sonucudur
30/05/2020, 23:04

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon da Hrant Dink Vakfı’na gönderilen tehdit mesajları üzerine bir açıklama yayımladı: 

29 Mayıs tarihinde Hrant Dink Vakfı kamuoyuna bir açıklama yaparak aldıkları tehdit mesajlarında ülkeyi terk etmelerinin talep edildiğini, Rakel Dink’in ve avukatlarının ölümle tehdit edildiğini duyurdu. 27-28 Mayıs tarihlerinde, e-mail yoluyla gelen tehdit mesajları Hrant Dink Vakfı’nin temsil ettiği değerleri ve ayrımcılığa karşı mücadelesini, Hrant Dink’in insan hakları savunucularına yol gösteren anısını hedef alıyor.

Mesajlarda, “Burayı terk edin”, “Bir gece ansızın gelebiliriz” ibareleri, çok tanıdık bir nefret dilidir ve 1915 yılından bu yana sürdürülen uygulamaların ve söylemlerin sürekli kıldığı bir dildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti geçmişle hesaplaşmayı reddettiği gibi şiddeti meşrulaştıran bir dil ve pratik sergileyerek nefreti toplumsallaştıran tehlikeli bir yol izliyor.

Mezarlara yapılan toplu saldırılar, televizyonlardan açık şiddet çağrıları hiçbir yaptırım ile karşılaşmıyor. Hrant Dink Vakfı’na gönderilen tehditlerin arkasında işte bu ‘meşrulaştırıcı’ devlet aklı ve pratiği yatıyor.

Hrant Dink Vakfı yaptığı açıklamayı, tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğini duyurarak bitirmiş.

İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak, Hrant Dink Vakfı’nın bu mücadelesinin her zaman yanında olacak, her türlü ayrımcı, ötekileştirici, ırkçı nefret diline karşı mücadelemizi sürdürecek ve Hrant Dink’in anısını yaşatmaya devam edeceğiz.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019