Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
HRW: Yasa teklifi sivil toplumu tehdit ediyor
24/12/2020, 13:26

BİANET

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch / HRW), sivil toplum kuruluşlarına kayyım atanmasının önünü açan yasa teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada, hükümette çağrıda bulunarak “STK’lerle ilgili hükümler derhal geri çekilmelidir” dedi.

Bugün Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak tasarıdaki hükümlerin, terörizmin finansmanını ve silahların yayılmasını önleme amacını büyük ölçüde aştığını ifade eden HRW, açıklamasında “Teklif, bunun yerine İçişleri Bakanlığı’nın STK’lerin meşru ve yasal faaliyetleri ile üyelerinin örgütlenme hakkını hedef almasını mümkün hale getirecek” değerlendirmesinde bulundu.

HRW Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye hükümetinin terörizmin finansmanını engellemeye ilişkin yeni yasası, İçişleri Bakanlığı’na hoşnut olmadığı herhangi bir STK’nın meşru faaliyetlerini kısıtlamak için yeni yetkiler verme örtülü amacını taşımaktadır” dedi. Williamson, “Bu yasa örgütlenme özgürlüğünü sınırlamak için tehlikeli bir araç haline gelecektir, teklifin STK’larla ilgili hükümleri derhal geri çekilmelidir” diye konuştu.

Açıklamasında “Birleşmiş Milletler Mali Eylem Görev Gücü’nün, Türkiye’nin yeni yasa teklifinin amaca uygun olmadığını kabul etmesi çok önemlidir” diyen Williamson sözlerini “Yasa teklifi, terörizmin finansmanı ve kara para aklamanın önlenmesine katkıda bulunmak yerine meşru sivil toplum faaliyetlerini kısıtlayabilir” ifadeleriyle sonlandırdı.

Türkiye’de faaliyet gösteren 475 sivil toplum kuruluşu, Türkiye’nin uluslararası insan hakları hukuku ve Anayasası kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle hükümetin yasa teklifinde yer alan dernekler, vakıflar ve yardım toplamayla ilgili hükümleri geri çekmesini isteyen bir bildiriyi imzalamışlardı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019