Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
İHD Eş Başkanı Türkdoğan serbest
19/03/2021, 20:40

BİANET

Bu sabah gözaltına alınan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İHD’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda, “Bu sabah gözaltına alınan derneğimiz Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. İnsan hakları mücadelemiz devam edecektir” denildi.

Türkdoğan: Soylu hedef göstermişti

Öztürk Türkdoğan serbest bırakıldıktan sonra yeni1mecra’ya yaptığı açıklamada şunları dedi:

“Yasadışı örgüt üyeliği suçlaması yöneltildi. Oldukça üzücü. Hiçbir insan hakları savunucusunun yasadışı örgütlerle işi olmaz. Ama tabii İçişleri Bakanı’nın derneğimizle ilgili sözleri ve bizi hedef göstermesinden sonra böyle bir olasılık bekliyorduk.

“Ben burada siyasi iktidarı bir kez daha uyarmak istiyorum. İnsan hakları savunucuları, BM İnsan Hakları savunucularının Korunması Bildirgesi’ne göre korunmalıdır. İnsan hakları savunucuları üzerinde yargı baskısı oluşturmak doğru değildir. Türkiye uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Bu yükümlülüklere aykırı davranışlardır bunlar.

“Soruşturma sırasında, savcılık aşamasında karşılaştığım konu, basına, kamuoyuna yaptığım konuşmalar, açıklamalarımız, bazı telefon görüşmelerimiz. Başka da bir şey yok. Böyle bir tablo karşısında bir insanı nasıl yasadışı silahlı örgüt üyeliğiyle suçlarsınız, gerçekten anlamak çok güç.

“Bugün adli işlemler hızlı yapıldı. Bunun hiç olmaması gerekirdi. Hakkımda bir iddia varsa buraya davet edilebilirdim, davet üzerine ifademi de verirdim. Ama gördüğünüz gibi Türkiye alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Kendine muhalif olarak gördüğü herkese aynı şekilde davranmaya devam ediyor. Bunlar doğru değil. Bunların değişmesi gerekir. Keşke bunlar yaşanmasaydı ama biz insan hakları mücadelesine devam edeceğiz.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019