Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
İnsan hakları savunucusu ve İHD MYK üyesi Raci Bilici’ye hapis cezası
12/03/2020, 15:40

EVRENSEL

İHD MYK üyesi avukat Raci Bilici’ye “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi avukat Raci Bilici’nin 2011-2014 yılları arasında, derneğin ihlal raporlarını hazırlamak, hak örgütleri toplantılarına ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Bilici ve avukatları hazır bulunurken, çok sayıda avukat ve insan hakları savunucusu da duruşmayı izledi.

İddia makamı, önceki duruşma sunduğu ceza istemli mütalaasını tekrarlayarak, Bilici’nin üzerine atılı “terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 buçuk yıl ile 15 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmasını istedi.

“İnsan hakları savunucusu olarak katıldım”

Duruşmada savcının mütalaasına karşı savunma yapan Bilici, “22 yıl öğretmenlik yaptım. Darbeden sonra 3 ay açığa alındım ve göreve iade edildim. Avukatlık yapmak için görevimden istifa ettim. Şu an avukat olarak karşınızdayım. Uzun yıllardır insan hakları savunucusu olarak aktif çalışıyorum. İHD yöneticiliği ve İHD Diyarbakır Şube başkanlığı yaptım. Hak savunucuları olarak yaşanan hak ihlallerini tespit eder ve raporlar halinde yayınlarız. Hak ihlallerinin bir daha yaşanmaması için gerekli yetkililer ve siyasi iktidarla görüşürüz. İnsan hakları savunucusu ve sivil toplum örgütü temsilcisi olarak GÖÇ-DER’in davetiyesi üzerine ‘Göç Konferansı’na katıldım. Moderatorlük yaptım. Dosyada yer alan konuşmalar 2011 yılına ait, bunları net olarak hatırlamam mümkün değil. Konuşmalar dosyada da kesik kesik yer alıyor ve bir anlam bütünlüğü yok. Çatışmaların başlamaması için siyasi iktidarla defalarca görüştük. Canlı kalkan gibi eylemleri bizim önermemiz ve yapmamız mümkün değil. Beraatımı istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bilici’nin avukatlarının yaptığı savunmanın ardından mahkemeye heyeti, Bilici’ye “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019