Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
İstanbul Tabip Odası: Dr. Gökalp’e tanığız
22/12/2020, 13:51

BİANET

İstanbul Tabip Odası yönetimi, Tabip Odası’nın Cağaloğlu’nda bulunan binasında gerçekleşen 23 Kasım’da tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp için basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur -Fincancı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, TTB Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Taner Gören, Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk ve çok sayıda hekim katıldı.

“Yalan beyanlarla tutuklandı”

TTB Merkez Konsey Başkanı Korur Fincancı, Gökalp’in tutuklanmasının hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını belirtti ve şöyle dedi:

“Türkiye’de uzun zamandır yargı alanında ciddi sorunlar ile karşı karşıyayız. Somut deliller yerine yalancı tanıklara dayalı bir yargılama pratiği işliyor. Ne yazık ki Şeyhmus arkadaşımız da yalancı bir itirafçının yalan beyanları nedeniyle tutuklu. Aynı yalancı tanık nedeniyle Dr. Adnan Selçuk Mızraklı da ceza aldı. Bizler adil yargılama hakkı için meslektaşımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.”

“Hepimiz suçsuzluğuna tanığız”

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de şöyle konuştu:

“Hepimiz suçsuzluğuna kefiliz. Gözaltı gerekçesi hayatlarında hiç tanışmadıkları, hiç karşılaşmadıkları bir itirafçının ifadeleri olarak gösterildi. Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermişti ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in ismi bu ifadelerde yer almıyordu.

“Nasıl oldu bilinmez; bundan üç yıl sonra, 26 Mart 2019’da aklına gelen yeni itiraflarında başka birçok hekim hakkında olduğu gibi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da ifadede bulunmuştu. Ancak iki buçuk yıl boyunca Dr. Şeyhmus Gökalp ifadeye dahi çağırılmamıştı. Bu gerçekler ortadayken Dr. Şeyhmus Gökalp 23 Kasım 2020 günü çıkarıldığı mahkeme tarafından somut hiçbir delile dayalı olmadan tutuklandı. Dr. Şeyhmus Gökalp otuz dört gündür özgürlüğünden mahrum, otuz gündür Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu.

“Tanıyan, tanışan herkes bilir Gökalp’ın iyiliğini, doğruluğunu, dürüstlüğünü. Hepimiz eminiz hiç bir itirafçının hiç bir iftirasının Gökalp’in beyaz önlüğünü kirletemeyeceğine. Herkes biliyor Gökalp’ın haksız, hukuksuz bir şekilde işinden, eşinden, çocuklarından, dostlarından, özgürlüğünden yoksun bırakıldığını. Hukuk işlesin; Gökalp serbest bırakılsın! ‘Aslolan tutuksuz yargılamadır’ ilkesi uygulansın. Vicdan ve hakkaniyet esas alınsın. İftiracı gizli tanıkların değil, hekimlerin sözüne inanılsın.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019