Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kavala’nın yasa dışı tutukluluk hali hukuka saygısızlık
02/09/2021, 13:50

BİANET

1402 gündür tutuklu olan Osman Kavalı’nın tahliyesinin bir kez daha reddedilmesine tepki gösteren Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, “Kavala’nın yasa dışı tutukluluk hali insan hakları ve hukukun egemenliğine saygısızlık göstergesidir” dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2017’den bu yana bin 402 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın avukatlarının tahliye taleplerini dün (1 Eylül) reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, mahkeme kararında Kavala’ya isnat edilen suçun “vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, müsnet suçlara ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunması, atılı suçların yasada öngörülen cezanın üst sınırı, adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı” gerekçesiyle tahliye taleplerinin reddine karar verildiği belirtildi.

“Kavala’nın tutuklanmamış olması gerekiyordu”

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada tutukluluğa devam kararının Kavala’nın insan haklarını ihlal ettiği ve Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) nihai kararına uyma yükümlülüğü ile bağdaşmadığı uyarısında bulundu.

Hem AİHM’in, hem de Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin aldığı kararlara karşın, Kavala’nın 46 aydır tutuklu olduğuna dikkat çeken Komisyon, “Kavala, insan hakları savunucuları, avukatlar, gazetecileri susturmak için kullanılan ve masumiyet karinesi, suçta ve cezada kanunilik ilkesi gibi hukukun en temel ilkelerini görülmemiş bir düzeyde hiçe sayan bir yargı sisteminin kurbanı” dedi.

“Kavala’nın en başta tutuklanmamış olması gerekiyordu” diyen Komisyon, “Kavala’nın yasa dışı tutukluluk hali insan hakları ve hukukun egemenliğine saygısızlık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

AİHM, 10 Aralık 2019 tarihli kararında, Kavala’nın “makul şüphe olmadan, siyasi nedenlerle tutuklanması ve bireysel başvurusunun makul sürede incelenmemesini” gerekçe göstererek, bu durumun hak ihlali olduğunu belirtmişti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Haziran’da Türkiye’ye yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “derhal serbest bırakılmalı” dediği Osman Kavala kararını uygulamadığı için “ihlal prosedürü” başlatacağını açıklamıştı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019