Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Kaz Dağları nöbetçilerine toplamda 500 bine yakın para cezası kesildi: Kesilen para cezalarından dolayı hacizlik oldular
15/11/2020, 12:32

İLERİ HABER

Yaşam alanı savunucularına Kaz Dağları nöbeti tuttukları için para cezaları yağdı. Kesilen para cezaları 500 bin liraya yaklaştı. Kaz Dağları Nöbetçileri kesilen cezalardan dolayı hacizlik oldu.

Kaz Dağları’nda 350 bin ağacı katlederek maden çalışmaları yapmayı planlayan Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik’in talanına karşı nöbet tutan Kaz Dağları nöbetçilerine tolamda 500 bin lirayı aşan cezalar verildi. Kesilen para cezalardan dolayı “Kaz Dağları Kardeşliği” hacizlerle yüz yüze gelindiğini belirterek kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

Çağrı metninde maden işletmesi kapanana kadar ve tahrip edilen alanlar onarılana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini bildiren Kaz Dağları nöbetçileri şu ifadeleri kullandı:

”350 bin ağacı katledip, kurdu kuşu sincapı yuvasıdan eden Alamos Gold’un altın madeni projesine karşı 425 gün kar kış, yağmur fırtına demeden çadırlarımızla nöbet tuttuk. 4 mevsim geçirdik gözümüz gibi koruduğumuz Kazdağları’nın yamacında. Alamos Gold’un patlatıp yok etmek istediği Balaban Tepesinin eteğinde çadırlarımızda uyuduk, o bize göz kulak oldu biz de ona. İçme suyumuz zehirlenmesin, daha fazla ağaç kesilmesin diye her türlü zorluğa rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Maden işletmesi kapanana ve tahrip ettikleri alan onarılana kadar Kazdağları’nı terketmeyeceğimize, haklı mücadelemizi kazanana kadar direneceğimize, her ağacı tek tek savunacağımıza söz verdik.”

TALAN EDENE DEĞİL TALANA KARŞI DURANLARA CEZA VERİLDİ

Yaşam savunucuları şunları kaydetti:

”Ne yazık ki bu süreçte Kazdağları’ndaki yüzbinlerce ağacı ve barındırdığı yaşamı yok edenler yerine bize cezalar kestiler. Yaşanan salgın bahane edilerek toplamda 500 bin lirayı aşan para cezalarıyla karşı karşıya bırakıldık. Kesilen cezalara itiraz ettik, hukuki süreci başlattık ancak bu süreç tamamlanmadan haciz emirleri gelmeye başladı.

Karşı karşıya kaldığımız hacizleri durdurabilmek, yaşamdan yana olan herkes için bir umut olan ve ağacın, sincabın, karacanın hakkını savunanların vicdanıyla büyüyen bu mücadeleye devam edebilmek için şimdi herkesin desteğine ihtiyacımız var. Biliyoruz ki yanımızda, kalbi Kazdağları için atan milyonlar var.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019