Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kazdağları Nöbeti’ndeki yaşam savunucularına gözaltı
22/09/2020, 19:43

BİANET

Çanakkale’de Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetlerine karşı 425 gündür nöbette olan yaşam savunucularına sabahın erken saatlerinde jandarma baskını düzenlendi.

Merkeze bağlı Kirazlı/Balaban’da altın madeni için yapılan ağaç kesimine karşı nöbette olan Her Yer Kazdağları Grubu’ndan 4 kişi, merkez jandarma komutanlığına götürüldü. Ancak kendilerine gözaltı işlemi uygulanmayan 4 isim kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Jandarma baskını sırasında yaşadıklarını bianet’e anlatan yaşam savunucularından Sema Demir ve Onur Uysal, valiliğin pandemi gerekçesiyle alanı tahliye edeceği yönünde kendilerine bir karar okunduğunu, bu sırada ihtiyaçlarını karşılamak için bile kendilerine müsaade edilmediğini söyledi.

Yaşam savunucuları, tahliyenin, Cengiz Holding’in geçtiğimiz hafta yapmak istediği ancak halkın müsaade etmediği Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED toplantısı sonrasına denk gelmesini ise “manidar” olarak değerlendirdi.

Nöbetçilerin ısındığı binayı yıktılar

Jandarma, alanı tahliye ettikten sonra, yaşam savunucularının tadilattan geçirerek kışları ısınmak için kullandığı eski orman deposu olan metruk binayı da yıktı.

Nöbet alanında alelacele bir ağaçlandırma çalışmasına da başlandığını aktaran Onur Uysal yaşananları şöyle anlattı:

“Sabah 06.30 gibi 100-150 civarı jandarmanın gelmesiyle uyandırıldık. Bize valiliğin pandemi gerekçesiyle alanın tahliye edilmesi gerektiği yönündeki bir kararı okundu. Ardından eşyalarımızı toplamamız için çok az bir zaman tanındı.

“Tuvalete gitmemize izin verilmedi”

“Sabah yeni uyanmışız ve bazı ihtiyaçlarımız var, tuvalete vs. gitmemiz gerekiyor, bunlara izin verilmedi.

“Sonrasında üç arkadaşımızı ayrı beni ayrı bir arabayla merkez jandarma komutanlığına götürdüler. Bir gözaltı işlemi uygulanmadan bizi serbest bıraktılar. Yani zorla alıkonulduk.

“Ağaçlandırmaya başlamışlar”

“Bizi alandan tahliye ettikten sonra hemen orman ekipleri oradaki metruk binayı yıkmışlar. Ardından da çok alelacele bir şekilde bulunduğumuz alanda bir ağaçlandırma çalışmasına başlamışlar.

“Bunlar biliyoruz ki nöbeti, ekolojik mücadeleyi engellemeye yönelik çalışmalar. Cengiz Holding’in geçen hafta yapamadığı toplantıdan sonra olması da manidar. Ama yıkılan bir metruk bina, üç beş çadır… biz zaten gücümüzü buradan almıyoruz, mücadelemize devam edeceğiz.”

Demir: Üzerini değişenleri kamerayla çektiler

425 gündür Kazdağları için nöbette olan 4 isimden bir diğeri olan Sema Demir de Jandarma operasyonu sırasında gördükleri muameleyi şöyle aktardı:

“Tuvalet ihtiyaçlarımız olduğunu söylediğimizde ‘tutun’, ‘yapmayın’ gibi yanıtlar aldık. Jandarma personelinin önünde ihtiyaçlarımız yapmak zorunda bırakıldık. Bazı arkadaşlarımız üzerini değiştirecekti, onları bile kamerayla çekmeye devam ettiler.

“Yapılamayan toplantının dönüşü”

“425. gününde adeta şafak operasyonuyla bizi alıkoyup 10 dakika tutup bırakmanın sadece nöbeti bitirmek için olduğu aşikar.

“Bir hafta öncesinde Cengiz Holding’in Halilağa Bakır Madeni Projesinin ÇED toplantısı Hacıbekirler köyünde yapılmak istenmişti. Orada hem Çanakkale halkı hem doğa ve yaşam savunucuları büyük bir geri püskürtmeyle pandemi koşullarında bu toplantının yapılamayacağını söyledi. Şu an bu yaşananların bunun geri dönüşü olduğunu düşünüyorum.

“Bu nöbet bitmedi”

“Kış koşullarında ısınmak için soba kurup üzerini kapattığımız binayı yıktılar. Sanıyorlar ki biz orman deposuna bağlı olarak, oraya tutunarak nöbete devam ediyoruz.

“Bizim Kazdağları ile öyle bir bağımız var ki yaban hayatı da oradaki ağaçları da, sincapları da karacaları da savunmaya devam edeceğiz ve vazgeçmeyeceğiz. Bu nöbet bitmedi.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019