Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KESK: ‘Sendikal mücadele yargılanamaz’
23/12/2020, 15:14

MEZOPOTAMYA AJANSI

Sendikal mücadelenin yargılanamayacağını belirten KESK Amed Şubeler Platformu, tutuklanan Eğitim Sen 1 No’lu Şube eski Eşbaşkanı Abbas Şahin’in serbest bırakılmasını istedi. 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1 Nolu Şube eski Eşbaşkanı Abbas Şahin’in tutukluluğuna ilişkin HABER-SEN Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. “Sendikal Faaliyetler Yargılanamaz” pankartının açıldığı açıklamaya birçok kişi katıldı. Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, hazırlanan basın metnini okudu.
‘GÖZALTILAR RUTİN HALİNE GELDİ’
Gözaltı ve operasyonların ülkende rutin hale geldiğini anlatan Akşahin, “AKP iktidarının yanında yer almayan, yanlış ve eksiklerini dile getiren sivil toplum örgütlerini gazetecileri, seçilmiş milletvekillerini, parti temsilcilerini ve sivil toplum aktivistlerini baskı, tehdit ve gözaltına alarak, tutuklayarak sindirmeye çalışmaktadır. Tek bir muhalif ses duymaya tahammül etmeyen AKP iktidarı toplumu faşizan yöntemlerle yönetmeye çalışmaktadır” dedi.

‘SENDİKALARIMIZ KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

26 eğitim emekçisinin 6 Kasım’da haksız bir şekilde gözaltına alındığını ve sonrasında Eğitim Sen 1 No’lu Şubesi’nin bir önceki dönem Eşbaşkanı Abbas Şahin’nin tutuklandığını hatırlatan Akşahin, “Şahin, katıldığı sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek tutuklandı. Sendikal eylem ve etkinlikler suç olarak sayılmıştır. Dosyanın tamamı bu tarz suçlamalarla dolu iken bir daha anlıyoruz ki yapılan bu hukuksuz uygulamayla AKP hükümeti sendikalarımızı, anayasal haklarımızı yok saymakta, eylem ve etkinliklerimizi kriminalize etmeye çalışmaktadır” diye belirtti.

‘SERBEST BIRAKIN’

Şahin’in 45 gündür hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu kaydeden Akşahin, şunları söyledi: “Şahin’in 24 Aralık’ta ilk duruşması var. Bir kere daha sesleniyoruz, sendikal mücadele yargılanamaz. Abbas arkadaşımızı derhal serbest bırakın ve yapılan bu hukuksuzluktan bir an önce dönün. Abbas arkadaşımızın yeri ailesi, öğrencileri ve mücadele arkadaşlarının yanıdır.”

 

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019