Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Las Tesis davası: Emniyette çekilen fotoğraf “örgüt üyesi” diye servis edildi
22/01/2021, 23:18

EVRENSEL

İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde 15 Aralık 2019 tarihinde Las Tesis dansıyla erkek şiddetini protesto eden 24 kadının yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. İzmir Bayraklı Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan 13 kadın ve avukatları katıldı.

Duruşma öncesi Kadın Meclisleri, Bayraklı Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Las Tesis’i değil katilleri yargılayın” pankartı açılan açıklamada, Kadın Meclisleri adına konuşan Hilal Susuz, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığını ve kadınların öldürülmemesini isteyenlerin yargılandığını belirtti. “Yargı, failleri değil kadınları yargılamakla meşgul” diyen Susuz, kadınlara yönelik şiddet ve cinayeti durdurmak için meydanları doldurmaya devam edeceklerini söyledi. Açıklamanın ardından kadınlar duruşma salonuna geçti.

“Devleti kurum ve organlarını aşağılama” ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununun ihlali” iddiasıyla yargılanan ve salonda hazır bulunan Meryem Yıldırım, Emine Akbaba, Evrim Kubilay, Gönül Aygün, Pınar Usta, Funda Özdemir, Hilal Bozkurt, Hilal Susuz, Günseli Kaya, Şenay Akyol, Cemre Soldaş, Gizem Coşkun’un kimlik tespitinin ardından duruşmaya başlandı.

Sırayla ifadesini veren kadınlar, dünyada ve Türkiye’deki kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze dikkat çekmek amacıyla dans ettiklerini söyleyerek, bunun suç olmadığını dile getirdi.

POLİSİN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAF MANŞET OLDU

Emniyette verdikleri ifade sırasında fotoğraflarının çekildiğini belirten Şenay Akyol bu fotoğrafların ertesi gün Sabah Gazetesi’nde “Örgüt üyeleri yakalandı” başlığıyla manşet olduğunu belirtti. Akyol, gazete hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

İfadelerden sonra savunma yapan avukatlar ise barışçıl şekilde gerçekleşen eylemde iddianamede yer aldığı gibi ‘polisi çatışma ortamına sürükleme’ fiilinin gerçekleşmediğini söyledi. Avukatlar ayrıca davanın açılmasıyla sarsılan toplumdaki adalet duygusunun yerine getirilmesi için sanıkların derhal beraat ettirilmesi gerektiğini belirtti. Avukatlar hakkında dava açılan Deniz Uslu’nun o gün eyleme gelmemesine rağmen yargılandığını da aktardı.

Mahkeme duruşmadaki eksik hususların giderilmesi ve duruşmaya katılmayan sanıkların dinlenmesi için davayı 28 Nisan’a erteledi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019