Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Mersinli kadınlara 100 bin liradan fazla para cezası kesildi
22/04/2021, 11:01

GAZETE DUVAR

Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara İstanbul Sözleşmesi ve Pınar Gültekin için yaptıkları basın açıklamalarında 100 bin lirayı aşkın para cezası kesildi.

Geçtiğimiz yaz İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin gündeme gelmesi üzerine Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin’de de kadın platformları kitlesel bir katılımla alanlara çıktı. O dönem de dâhil olmak üzere kadın platformunun çeşitli tarihlerde İstanbul Sözleşmesi ve Pınar Gültekin için yaptığı basın açıklamalarına katılan 20 kadına Kabahatlar Kanunu ve Hıfzı Sıhha Kanunu kapsamında toplamda 100 bin lirayı aşan para cezası kesildi. Mersin Kadın Platformu ile gönüllü çalışan kadın avukatların itiraz ettiği bazı cezalar reddedildi, son gelen cezalar için ise henüz savcılığa şikâyette bulunulmadı. Mersin Kadın Platformu #paramızlaeylemyapıyoruz etiketi ile dün akşam sosyal medyada konuyu gündemleştirdi.

‘KONGREYE CEZA YOK YAŞAMI SAVUNANA VAR’

Hem kampanyalarını hem de kadınlara kesilen para cezasını Mersin Kadın Platformu Üyesi Çiğdem Serin ile konuştuk. Serin, ağustos ayından beri yaptıkları her eylemde, basın açıklamasında engelle karşılaştıklarını ve para cezaları kesildiğini belirtti.  En son 27 Mart’ta 16 kadına para cezası kesildiğini belirten Serin, bu cezaları kabul etmediklerini kaydetti: “1 aydır önümüze dikilen polis barikatlarına, pandemi bahanesi ile kesilen para cezalarına, baskılara, tehditlere rağmen yaşam için eylemlerden vazgeçmedik, vazgeçmeyiz de… Kongreler yapılırken ceza yok, biz kadınlar sokağa, alana çıkıp yaşamı savunuyoruz diye ceza var. Bu cezaları kabul etmiyoruz, eylemleri de yapmaktan geri durmayacağız”

Mersin Kadın Platformu her hafta çarşamba günleri İstanbul Sözleşmesi için basın açıklaması yapıyor. Cezalara rağmen dün de alanlara çıktı kadınlar. Bu haftaki basın açıklamalarında Mersin Akdeniz Belediyesi’nden Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle Kod 29 ile işten atılan 3 kadının uğradığı hukuksuzluğun da dile getirildiğini altını çizen Serin, “8 Mart mesajı ‘Güçlü kadın, güçlü Akdeniz, güçlü Türkiye’ olan Mustafa Gültak’a soruyoruz; Mobbing uygulayarak, Kod 29’la işten çıkararak, 8 Mart’a katıldıkları için cezalandıracak mı kadınların güçlenmesini sağlayacaksınız? Bizler yaşamlarımızdan da birbirimizden de asla vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımız işlerine dönene kadar mücadeleyi büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019