Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Nükleer karşıtları hakim karşına çıkıyor
19/10/2021, 11:25

BİANET

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP), nükleer felakete ilişkin Akkuyu’da yapılan açıklama nedeniyle üyeleri hakkında açılan davaya ilişkin Eğitim Sen Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Mersin Barosu, Mersin Tabip Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Halkevleri, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin katıldığı açıklamada, “Yaşam savunucuları yargılanamaz” pankartı asıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; platform adına açıklamayı doktor Ful Uğurhan yaptı.

“Jandarma şiddetine maruz kaldık”

Uğurhan, Akkuyu’da tepki ve uyarılara rağmen nükleer santralin inşaatının ısrarla sürdürüldüğünü söyledi ve ekledi:

“11 Mart 2011 yılında Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin 10. yıldönümü nedeniyle Akkuyu’ya giderek farkındalık yaratmayı hedefledik. Havaya 10 adet balon bırakarak, bölgede yaşayan hemşerilerimizle sohbet edecektik. Ama öyle olamadı. Daha aracımızdan iner inmez kolluk kuvvetlerinin yoğun baskısına maruz kaldık.

Sorumluluk duygularımız gereği iyi niyetle çıktığımız yolda jandarmanın psikolojik şiddetine maruz bırakıldık. Hal böyle olmasına rağmen sonradan adreslerimize gönderilen tebligatlardan gördük ki hakkımızda dava açılmış. Öyle bir iddianame hazırlanmış ki muhtemelen önümüzdeki zamanlarda hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak. Ama ‘hukuk nasıl olmaz’ temelli bir ders olacak bu.”

“Canlıların yaşamını savunacağız”

Haklarında “toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet etmek” iddiasıyla dava açıldığını anımsatan Uğurhan, şöyle devam etti: “Doğrusu hakkın, hukukun, adaletin esamesinin okunmadığı zamanlarda yaşayanlar olarak bu duruma pek de şaşırmadık. Hemen yanı başımızda sadece bölgeyi değil bütün Akdeniz havzasını yaşanmaz hale getirecek bir nükleer santral inşa ediliyor.

Tabi ki hem kendimizin hem de gelecek kuşakların yaşam hakkını savunacağız. Biz tabi ki tarım alanlarımızı, ormanlarımızı bizim dışımızdaki canlıların yaşamını savunacağız.

Nükleer Karşıtları Yargılanamaz! Eğer yargılanma olacaksa; yaşamı, doğayı ekolojik dengeyi bozanlar yargılanmalıdır. 28 Ekim’de saat 10.00 da Mersin Adliyesi’nde mahkememiz var. Gelin dayanışma nasıl olur gösterelim ve hep birlikte haykıralım; ‘Nükleer karşıtları yargılanamaz’ diye.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019