Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Nurcan Baysal’a Koronavirüs yazıları ve paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı; “Bunu da yazamayacaksak ne yazalım?”
30/03/2020, 21:16

T24

Hak savunucusu ve Ahval yazarı Nurcan Baysal‘a, cezaevinden gelen mektupları paylaştığı için “halkı kin ve düşmanlığa tahrikle tehdit” suçlaması ile soruşturma açıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, “Diyarbakır‘da Koronavirüs tedbirlerinin hastane, hapishane ve toplum genelinde uygulanamadığını yazılarında ve Twitter’da gündeme getiren gazeteci Nurcan Baysal hakkında soruşturma açıldı. ‘Bunu da artık yazamayacaksak ne yazalım?’ diyen gazeteci yarın savcılığa çıkacak” denildi.

Diyarbakır Cezaevi’nden Koronavirüs’e ilişkin kendisine gelen mektupları yazılarında ve sosyal medya hesabında paylaşan Baysal’a soruşturma açıldı. Twitter hesabından “Ben Anayasanın ve kanunların bana verdiği hakla bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olarak halkı bilgilendirmiş ve yurttaşlık görevimi yerine getirmiş bulunmaktayım” diye yazan Baysal, yazılarına soruşturma ile karşılık verilmesini kabul edilemez bulduğunu dile getirdi.

“Virüsten dolayı gözaltına alınmadığımı, yarın savcılığa çıkarılacağımı öğrendim”

Baysal, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün aşağıdaki 10 tweet/yazılarımdan dolayı Diy. Emniyet Müd. çağrıldım.Bunlardan dolayı “halkı kin ve düşmanlığa tahrikle tehdit”suçlaması ile hakkımda soruşturma açıldığını, normalde gözaltına alınacağımı, virüsten dolayı alınmadığımı, yarın savcılığa çıkarılacağımı öğrendim.

“Bu tweet ve yazılarımda “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” hele bir de “tehdit” asla yoktur. Ben Anayasanın ve kanunların bana verdiği hakla bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olarak halkı bilgilendirmiş ve yurttaşlık görevimi yerine getirmiş bulunmaktayım.

“Halkı ve kurumları bilgilendirme ve virüs ile ilgili önlemleri almaya ilişkin yazdığım yazılara soruşturma ile karşılık verilmesi kabul edilemez. Hükümetin gazeteci ve insan hakları savunucuları yerine koronavirüs ile mücadeleyle uğraşması toplum açısından daha hayırlı olacaktır.”

Baysal’ın söz konusu paylaşımlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019