Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
OHAL Komisyonu ‘Barış Akademisyenleri’nin başvurusunu yine reddetti
11/11/2021, 17:35

GAZETE DUVAR

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, ‘kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) üniversitelerden atılan bilim insanlarının ‘Göreve iade’ başvurularına ilişkin yine ret kararları aldı.

Son olarak akademisyenler Sevilay Çelenk, Aynur Özuğurlu, Uraz Aydın, Hakan Koçak, Fehmiye Ceren Akçabay, Özlem Albayrak, Funda Karapehlivan, Burçin Kalkın, Nilgün Toker, Bahar Şimşek, Adem Yeşilyurt, Emre Tansu Keten, Seçil Ercan, Ece Köse, Deniz Özden, Deniz Kimyon, Onur Özgür, Şerif Gürçağ Tuna, Serdar Çagırga, Özlem Şendeniz, Savaş Dede, Derya Keskin, Gül Köksal, Esra Demir, Zeynep Kıvılcım, Veli Deniz, Yücel Demirer, Hülya Kendir, Dilek Hattatoğlu, Faruk Alpkaya, Ruhi Demiray, Burcu Yakut Çakar, Engin Delice, Taner Özbenli, Gülseren Adaklı, Cansu Akbaş Demirel ve Zöhre Koçkan’ın da başvuruları reddedildi.

Barış akademisyenleri, sosyal medya hesaplarından karara tepki gösterdi:

Uraz Aydın: “OHAL Komisyonu benim hakkımda da, diğer ihraç barış akademisyeni dostlarım için olduğu gibi RET kararı vermiş. İşimize kavuşmamızı ertelemeye çalışıyorlar ama bilsinler ki #geridöneceğiz, bu gasp çetesinden de üniversitelerdeki ayakçılarından da hesap soracağız!!”

Deniz Kimyon: Barış için akademisyenler bildirisi nedeniyle cezalandırılmaya çalışılmamız da, Ohal Khk’leriyle sürgün edilmemiz, ihraç edilmemiz de, Mahkemeler yerine Ohal komisyonuna başvurmaya zorlanmamız da, Ohal Komisyonunun başvurularımıza verdiği red kararları da tümüyle hukuka aykırı.

Emre Tansu Keten: “Saraydan ‘bütün barış akademisyenlerine ret kararı verin’ emrini alan akp yargı kolları bana da bildirdi kararını. bu suçlarınızın unutulması için daha da alçalacağınız günler pek uzak değil. #geridöneceğiz”

Adem Yeşilyurt: “Ohal oyalama komisyonundan Red aldığımı az evvel öğrendim. Tam da @ergincloud’la birlikte pandemi döneminde motokuryeler üzerine yazdığımız yazıyı paylaşmak isterken. Yani ne yapsanız boşuna, biz elimizdekilerle direnmeye devam edeceğiz!”

Hakan Koçak: “ohal komisyonu açıkça suç işliyor. ilk red karar gerekçeleri gelmeye başladı ve bilin bakalım ne yok? evet kapı gibi aym kararına dair satır yok.”

“ohal komisyonu red gerekçesinde, daha önce yargılandığımız ve beraat ettiğimiz, davadaki deli saçması savcılık iddianamesi kes yapıştır konulmuş ve daha vahimi, artık tahammül edilmezi, ohal komisyonu da kendince hüküm vermiş, imzacının teröre destek olduğuna kanaat getirmiş.”

kimsiniz siz ya, kimsiniz; rektörlükler, senatolar, ohal komisyonu, bürokratlar şunlar, bunlar kendilerince mahkeme olmuş, hüküm veriyor. “kurum kanaati” diye zibidi rektör yazı gönderiyor, badem bıyıklı ohal komisyoncu fındık kadar aklıyla hüküm veriyor hadi be oradan, hadi be.

Sayın @AYMBASKANLIGI OHAL Komisyonu adı verilen, oluşum sizin kararlarınızı takmıyor, kaale almıyor, size rağmen kendince yargılama yaparak hüküm veriyor.
Barış Akademisyenlerine dair son red kararlarını okumanızı öneririm.”

“ohal komisyonu’ndaki zavallılar gerekçeye ne koymuş? fetö borsası kurmaktan ihraç edilen savcının iddianamesini kesip koymuş tabi, off süper zekaya bak sen. hala “bese hozat emir verdi, 2bin akademisyen bir metne imza attı” diyen o meşhur, ebleh iddianame evet. ya sabır, ya sabır.”

Gülseren Adaklı: “Adaleti daha ne kadar geciktirebileceğinizi göreceğiz. yasadışı #ohal örgütünden bana da bir ret, beklediğimiz üzre!..
ohal’de dans! #geridöneceğiz #barışistemeksuçdeğil Barış İçin Akademisyenler / Academics for Peace”

Özlem Albayrak: “OHAL Komisyonu benim de iade talebimi reddetmiş. Anayasa Mah. ifade özgürlüğü dedi, beraat ettik, KHK’yla gasp ettikleri pasaportları aldık ama bırakın geri dönmeyi ülkede akademisyen olarak çalışamıyoruz bile. Uyduruk OHAL Komisyonunun ret kararının yanında bunu da tartışalım.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019