Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Osman Kavala, ”Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü”ne Aday
07/06/2020, 16:59

BİANET

Başvuruda “Tutuklanması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter rejimine meydan okumaya cesaret edecek herkese bir uyarı ve gözdağı oluşturuyor” denildi.

Kavala’yı Havel Ödülü’ne dilbilimci, tarihçi ve insan hakları aktivisti Prof. Dr. Noam Chomsky ile Fransız filozof Prof. Dr. Etienne Balibar, Avrupa Parlamentosu Üyesi Rebecca Harms, Almanya Yeşiller Partisinin eski Eş Başkanı Cem Özdemir, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dimitrios Papadimoulis, insan hakları savunucusu avukat Jennifer  Robinson, avukat Sarah Leah  Whitson, emekli elçi Ingmar Karlson, İnsan hakları avukatı Jennifer Robinson ve Yunanistan parlemantosu üyesi Prof. Dr. Dimitris Kairidis aday gösterdi.

Grup Kavala’nın adaylığını şöyle gerekçelendirdi:

“Osman Kavala, Erdoğan rejiminin binlerce siyasi mahpusundan sadece biri. Kavala, Erdoğan rejiminin özellikle de 2016 yılındaki askeri darbe girişimi sonrası sivil topluma yönelik uyguladığı sistematik baskının sembolüdür. Yoğun faaliyetleriyle Osman Kavala, insan haklarının korunması için çalışan çok sayıda sivil toplum örgütünün kurulmasına katkı sağlamıştır.

“Maruz kaldığı adaletsizlik, sivil aktivizmdeki önemi ile yakından ilişkili görünmektedir. Günah keçisi olarak seçilmiş gibi görünüyor. Tutuklanması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter rejimine meydan okumaya cesaret edecek herkese bir uyarı ve gözdağı oluşturuyor.

“Osman Kavala uluslararası tanınma ve desteği hak ediyor. Václav Havel İnsan Hakları Ödülü kesinlikle kendisi ve Türkiye’nin sivil toplumu için nihai tanıma ve destek olacaktır.”

Václav Havel ödülü hakkında

Dünyanın en saygın insan hakları ödülleri arasında yer alan Havel Ödülü, 2011’de ölen, Çekoslovakya komünist rejiminin önde gelen muhalifi ve önce 1989-1992 arası Çekoslovakya devlet başkanı, iki ülkenin anlaşarak ayrılmasından sonra 1993-2003 arası Çek Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan ünlü yazar Václav Havel’in anısına, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Václav Havel Kütüphanesi ve Charta 77 tarafından koyulmuştu.

Avrupa ve Avrupa dışında sivil toplum çıkışlı birey veya kurumlara verilen ödüle aday gösterilenlerde, belirli bir grubun insan hakları durumu üzerinde gerçek bir fark yaratmış olması, büyük ve sistematik ihlalleri ortaya çıkarmada etkili olması veya insan hakkı bağlantılı bir hedef doğrultusunda kamuoyunu ve/veya uluslararası toplumu başarıyla harekete geçirmiş olması aranıyor.

Kimlere verildi

Bu yıl 12 Ekim’de Strasbourg’da verilecek olan ödül 2013 yılından bu yana Ales Bialiatski (Belarus), Anar Mammadli (Azerbaycan), Ludmilla Alexeeva (Rusya), Nadia Murad (Irak), Murat Arslan (Türkiye) ve Oyub Titiev’e (Rusya) ve en son olarak da 2019’da Çin’de hapis cezası alan Uygur aydını İlham Tohti ile Balkanlar’dan gençleri bir araya getiren İnsan Hakları Gençlik Girişimi arasında paylaştırıldı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019