Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Osman Kavala’nın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar’dan AİHM kararına dair açıklama
13/05/2020, 14:48

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ile ilgili verdiği karar hakkında, Kavala’nın Avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala’nın uzun tutukluluk süresi ile ilgili verdiği karar çok önemlidir. Bundan altı ay önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara karşı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti itiraz etmişti. Verilen karar, bu itirazın reddi olduğundan, kararın kesinleşmesi anlamını taşımaktadır. Böylece, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Osman Kavala’nın tutukluluk süresinin çok uzun süre devam etmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesinde yer alan özgürlük ve güvenlik hakkının ihlali olduğuna hükmetmiştir. Gerçekten, kişinin tutukluluğunun çok uzun süre devam etmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin içeriğine ve özgürlük ve güvenlik hakkına bütünüyle aykırıdır.

Osman Kavala’nın üç yıldan bu yana süregelen tutukluluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılığı, savunma olarak Türk Yargısı önünde yeniden ve tekrar tekrar ileri sürülecektir. Tutukluluğun, süreklilik taşırcasına devam etmesinin insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu, yeni suç yaratılarak bunun uzatılmaya çalışılmasının da aynı ihlalin devamı olduğu bilinmelidir. Bu karar, başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere Türk Yargısı önünde ve uluslararası yargıda tekrar tekrar ileri sürülecektir.”

 

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019