Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Basın, Düşünce ve İfade Özgürlüklerine Yönelik İhlallere Son Verin!
15/02/2021, 16:22

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Özgür Gündem Ana Davası’nın bugün görülen karar duruşmasında hapis cezası alan dört isimle ilgili bir basın açıklaması yayımladı:

“Kamuoyunda Özgür Gündem Ana Davası olarak da bilinen davanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan karar duruşmasında; Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir KAYA, İmtiyaz sahibi Kemal SANCILI, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan KIZILKAYA ve eski Genel Yayın Yönetmeni Emire Eren KESKİN’e verilen ağır cezalarla özgür basın bir kere daha susturulmaya çalışılmaktadır.

“Daha önce çokça gördüğümüz, gazetecilik faaliyetlerinin terörle ilişkilendirilerek baskı altına alınmasının son örneğini oluşturan bu karar ile Eren Keskin, Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya 6 yıl 3 ay,  Zana Bilir Kaya ise 1 yıl 13 ay hapis cezasına çarptırılmış, gerçek dışı iddialar ve hukuka aykırı bir kararla yine bir gazete, gazeteciler ve gazetecilik faaliyetleri cezalandırılmıştır.

“Devleti yönetenlere, imzalayıp onaylanarak yürürlüğe konulan uluslararası insan hakları sözleşmelerini, Anayasanın 90. Maddesinin yüklediği sorumlulukları ve AİHM’nin Türkiye aleyhine kararlarını da hatırlatarak;  demokrasinin olmazsa olmazı,  halkın haber alma ve gerçekleri bilme hakkının en önemli gereksinimi diye tanımlanan basın özgürlüğü ve buna eşlik eden düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik hak ihlallerine derhal son verin uyarısında bulunuyoruz.

“Basın, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmaya, baskıya uğrayan gazetecilerin ve basın yayın organlarının yanında olmaya devam edeceğiz.

“Özgür Basın Susturulamaz!”

İnsan Hakları Derneği

İstanbul Şubesi

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019