Dava Takvimi

September 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
  • Ali Ekber Barmağıç
15
  • ÇHD Kozağaçlı ve Timtik
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Panel: Türkiye ve Polonya’da LGBTİ+ Hakları
12/11/2020, 19:04

“Daralan Demokratik Alan ve Uluslararası Dayanışma” panel serisinin üçüncü etkinliği, “Türkiye ve Polonya’da LGBTİ+ Hakları” 18 Kasım Çarşamba günü saat 16:00’da çevrimiçi gerçekleşecek.

Hafıza Merkezi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında düzenlenen panelde konuklarımız Kampania Przeciw Homofobii (Homofobi Karşıtı Kampanya) Genel Koordinatörü Karolina Gierdal ve Kaos GL Akademik ve Kültürel Çalışmalar Program Koordinatörü Aylime Aslı Demir. Panelin moderasyonunu gazeteci Sezin Öney gerçekleştirecek.

Bu panelde Türkiye ve Polonya’da LGBTİ+ aktivizminin yükselen popülizm ve Covid-19 şartlarında yaşadığı dönüşüm sürecini ve bu süreçte benimsedikleri eski ve yeni mücadele biçimlerini konuşacağız. Üzerinde durmak istediğimiz bazı sorular şunlar;

  • LGBTİ+ haklarına yönelik düşmanca siyasi iklimin arka planında nasıl bir süreç yaşandı? Popülist otoriterlik sergileyen iki ülkede hakim ideolojilerin LGBTİ+ haklarına bakışı nasıl?
  • İki ülkede İstanbul Sözleşmesi, ‘LGBT ideolojisi’ ve ‘toplumsal cinsiyet ideolojisi’ gibi kavramlar etrafında nasıl hedef alındı, bunun karşısında nasıl direnildi?
  • Covid-19 salgını LGBTİ+ aktivizmine özgü ne tür sorunlar yaratıyor, mücadele bu sorunlara nasıl cevaplar üretiyor?

18 Kasım Çarşamba günü 16.00-18.00‘da çevrimiçi gerçekleşecek panele kayıt olmak için: https://forms.gle/nUvKftjMQ2ZWk8HM9

Konuşmacılar 

Karolina Gierdal, Varşova Barosu üyesi ve İlçe Baro Konseyi’nde İnsan Hakları Merkezi üyesi bir avukat. 2017 yılından beri ayrımcılık sebebiyle mağduriyet yaşayan kişilere hukuki destek sağlayan bir hukuk firmasını yönetiyor. Aynı yıl Homofobi Karşıtı Kampanya (KPH) adlı STK ile olan ilişkisi başladı; önce derneğin Hukuk Birimi’nin üyesi, 2018 yılından beri ise KPH ekibinin parçası ve koordinatörü olarak. KPH cinsel azınlıkların anayasa ile güvence altına alınmış haklarını korumak amacıyla kurulmuş Polonya merkezli bir sivil toplum kuruluşu. Gierdal, KPH Hukuk Biriminin koordinatörü olarak Polonya Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde yürütülen çok sayıda stratejik davalama çalışmasında yer aldı. Karolina aynı zamanda, Polonya’da kendilerini “LGBT’siz Alanlar”(LGBT-Free Zone) olarak duyuran yerel yönetimleri izlemek amacıyla başlatılan “Nefret Atlası” çalışmasında yer aldıkları için kişisel hakları ihlal edilenlerin savunmasını yürütüyor.

 

Aylime Aslı Demir, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi ve Kadın Çalışmaları alanında eğitim aldı. 2010’dan bu yana sergiler ve yayınlarda çok çeşitli bilgi ve pratikleri bir araya getirmenin politik ve estetiği ile uğraşan editörlük ve küratörlük projelerinde çalışıyor. 2013’ten bu yana, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırma ve Dayanışma Derneği’nin (Kaos GL) Akademik ve Kültürel Çalışmalar Program koordinatörlüğünü yürütüyor. Türkiye’nin ilk ve tek hakemli queer çalışmaları dergisi Kaos Q+’nın genel yayın yönetmenliğini de sürdüren Demir aynı zamanda 2020 Şubat ayından bu yana Ankara Queer Sanat Programı, Konuk Sanatçı Evi’nin direktörlüğünü yapmakta. Türkiye’de ve yurtdışında, sergiler, konferanslar, topluluk çalışmaları ve yayınlar çerçevesinde birçok kurum ve kolektifin parçası oldu ve birlikte çalışmalar yürüttü.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019