Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Polislerin şikayetiyle kayyımları protesto eden 9 avukata dava
01/11/2021, 10:16

BIANET

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne 19 Ağustos 2019’da kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan dokuz avukat hakkında iddianame hazırladı.

Avukatlar Eren Keskin, Akçay Taşçı, Avni Güçlü Sevimli, Gökmen Yeşil, Gülhan Kaya, Hüseyin Boğatekin, Kemal Aytaç, Sinan Zincir ve Yaprak Türkmen’e “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla dava açıldı.

MA’nın haberine göre, Başsavcılık iddianamede, basın açıklamasında “Halkın iradesi gasp edilemez” pankartının açıldığını hatırlattı ve Eren Keskin’in konuşmasındaki “Kürdistan’da uygulanan Şark Islahat Fermanı’nı bir kez daha protesto etmek için bulunuyoruz.Cumhuriyetten beri Kürdistan’da uygulanan şiddet politikasına karşı burada bulunuyoruz” şeklindeki sözlerine yer verdi.

Yurttaşların adliyeye girişlerini engellendiler iddiası

Başsavcılık, basın açıklamasının ardından polisin avukatlara dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu ancak avukatların “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Amed her yer direniş” şekilde sloganların attığını, bu şekilde yurttaşların adliyeye girişlerini engellendiklerini iddia etti.

Başsavcılık İddianamede ayrıca avukatların adliye binası içerisinde basın açıklaması yapmayı planladığı ancak kamu kurumlarında bu yönlü açıklamanın “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa” aykırılık taşıdığı gerekçesiyle polislerin gruba müdahale ettiğini ileri sürdü.

Yaşanan müdahale esnasında birçok avukatın polise “direndiği” bu nedenle birden fazla polisin yaralandığını iddia eden Başsavcılık, iddianamede polislerin şikayetçi olması üzerine soruşturmanın başlatıldığını aktardı.

Başsavcılık iddianamede, avukatların ilgili kanun kapsamında ayrı ayrı cezalandırılması istedi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019