Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Rosa Kadın Derneği üyelerine 15 yıl hapis cezası
23/12/2020, 15:03

GAZETE KARINCA

Rosa Kadın Derneği üyeleri Gülistan Nazlıer ve Sevim Coşkun’a haklarında açılan iki ayrı davada, 14 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 
Rosa Kadın Derneği üyesi Gülistan Nazlıer ve Sevim Coşkun’un “Örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla haklarında ayrı ayrı açılan dava Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Gülistan Nazlıer’in katılmadığı duruşmada Avukatı Resul Temur hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı verdiği mütalaada, “Ezhel” adlı gizli tanığın daha önce verdiği beyanlarına değinerek, Nazlıer’in KJA, TJA ve Rosa Kadın Derneği’ne üye olması, telefon tapeleri ve tüm dosya kapsamında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

YASAL ETKİNLİKLER

Duruşmada savunma yapan Nazlıer’in avukatı Resul Temur, gizli tanık Ezhel’in beyanlarının soyut olduğunu, soruşturma esnasında gizli tanıktan alınan beyanlarda imza olmadığını, kaç kişiyi teşhis ettiğinin bilinmediğini kaydetti. Tamur, bahsedilen derneklerin yasadışı dernekler olmadığını, müvekkilinin katıldığı etkinliklerin yasal düzlemde gerçekleşen etkinlikler olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatını istedi.
Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından Gülistan Nazlıer’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
Rosa Kadın Derneği üyesi Sevim Coşkun da hakkında açılan davanın duruşmasına, tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, avukatı Halil İbrahim Erdoğan duruşmada hazır bulundu.
İddia makamı esas hakkındaki mütalaasında, Coşkun’un üzerine atılı suçu işlediğini ileri sürerek,  “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.

‘İDDİANAMEDE DERNEK FAALİYETLERİ YOK’

Savcının mütalaaya katılmadıklarını belirten Coşkun’un avukatı İbrahim Erdoğan, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin yasal düzeyde olduğunu, dosyada suç olarak görülen “Biji Serok Apo” sloganını atmadığını belirterek, bir eylemde söylenen Kürtçe şarkının akademik Kürtçe bilinmediği gerekçesiyle çözümü yapılmadığına ve çözümün düzgün yapılmasını talep etti.
Erdoğan, “Müvekkilim dernek faaliyetlerinden dolayı gözaltına alındı ama iddianamede dernek faaliyetlerine ilişkin tek bir kelime dahi yok. Gizli tanık müvekkilime ilişkin müvekkilimin encümen olduğunu ve Bağlar Belediyesi’ne işçi alımı için bağlantı kurduğunu söylemiş. Bir kere Bağlar Belediyesi ne bu dönem ne de önceki dönem HDP’nin elinde değildi. Nasıl bir bağlantı kurup insanları işe alacak? Madem işçi alımı için bağlantı kurmuş o zaman işçi alımı listesini getirsin. Müvekkilimin kuzenleriyle konuştuğu telefon görüşmeleri şimdi karşımıza getirildi. Bu konuşmalar çok farklı yerlere sürüklendi. Müvekkilimin HDP il binasında polise tahta parçası fırlattığı söyleniyor. Böyle bir şeyin olmadığı görüntülerde bellidir” dedi.

CEZA VE TAHLİYE

Savunmanın ardından mahkeme heyeti, Sevim Coşkun’a “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl, “Polise mukavemet” ettiği iddiasıyla da 1 yıl 6 ay hapis cezası vererek tahliye kararı verdi.
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019