Dava Takvimi

March 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
  • Tahir Elçi Davası
4
5
6
7
8
9
  • Ali Ekber Barmağıç
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
  • Cumartesi Anneleri/İnsanları
26
27
28
29
30
31
  • Rosa Kadın Derneği/Gülcihan Şimşek
Rosa Kadın Derneği üyesi Barış’a 6 yıl 3 ay hapis cezası
02/11/2020, 12:11

GAZETE KARINCA

DTK soruşturması kapsamında hakkında dava açılan Rosa Kadın Derneği üyesi Rojda Barış’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 9 Ekim 2018’de Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Rosa Kadın Derneği üyesi Rojda Barış’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Barış ile avukatları Nurcan Budak, Gözde Engin ve Muhammet Bahri Baltacı hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı, Barış’ın “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını, “örgüt propagandası” suçundan ise beraatini talep etti.

Barış’ın avukatları yaptıkları savunmada şunları dile getirdi:

“DTK üyeliğine ilişkin olarak müvekkilin onayı bilgisi olmadan isminin varlığı suç olarak değerlendirilmemelidir. Biz müvekkilin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz.

Müvekkile ait twitter hesabına ilişkin örgüt üyeliği suçu açısından cezalandırılması istenmiştir. Bu paylaşımları örgüt üyeliği açısından değerlendirilmemelidir. Telefon dinlenmesi yapılıyor.

Daha sonra Google’da ‘Diyarbakır’da bugün hangi eylemler var’ diye yazılıyor. Karşılarına çıkan eyleme müvekkilin katıldığı iddia edilmişti. Ancak müvekkilin o tarihlerde başka yerde olduğunu biz belirttik.”

Çocuk hakları aktivisti olduğunu dile getiren Barış ise bu tür etkinliklere katıldığını ve atılı suç ile bir ilgisinin olmadığını söyleyerek, beraat talebinde bulundu.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti Barış’a “örgüt propagandası” suçlamasından beraat,  “örgüt üyeliği” suçlamasından ise  6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Rojda Barış, yargılandığı davanın ilk duruşması sonrası tutuklu bulunduğu davadan tahliye edilmişti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019
%d blogcu bunu beğendi: