Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Rosa Kadın Derneği üyesi Narin Gezgör’e 7 yıl 6 ay hapis cezası
11/11/2020, 9:34

GAZETE KARINCA

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturma kapsamında açılan davada yargılanan Narin Gezgör’e, 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rosa Kadın Derneği’ne yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Narin Gezgör’ün “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, Gezgör katılmazken, avukatları Elif Tirenç Ulaş ve Semra Balyan hazır bulundu.

Savcı, Gezgör’ün katıldığı basın açıklamaları, Rosa Kadın Derneği üyeliği, basın yayın kuruluşlarına verdiği röportajlar ve gizli tanık ifadesinin Gezgör’ün “örgüt üyesi olmak” suçunun delili olarak değerlendirdiği mütalaasını yenileyerek, ceza talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan avukatlar, Gezgör’un “örgüt üyesi olarak” değerlendirilmesi için aranan koşullardan birinin organik bağ, diğerinin ise sürekliliğin olması gerektiğini ama davada bu iki şartın gerçekleşmediğini vurguladı.

Avukatlar, 8 ay boyunca Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyeleri hakkında teknik takip yürütüldüğü ancak bunda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını belirtti.

Teknik takipten bir şey çıkmayınca derneğin basıldığı ve el konulan materyallerle dernek ile TJA ve KJA ile ilişkilendirilmek istendiğini kaydeden avukatlar, Rosa Kadın Derneği’nin dernekler masasına kayıtlı olduğunu, TJA ve KJA ile farklı tüzüklere sahip olduğunu kaydetti.

Gezgör aleyhine ifade veren gizli tanığın ifadesinin usulsüz alındığına dikkat çeken avukatlar, söz konusu ifadelerde, gizli tanığın söylediklerinin somut bir dayanaktan yoksun olduğunu ve gizli tanığın yönlendirildiğini dile getirdi.

Gezgör’ün avukatları, müvekkillerinin beraatini talep ederek, hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istedi.

Verilen ara sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gezgör’ün, “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğine kanaat getirerek, 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.


 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019