Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Rosa Kadın Derneği üyesi tahliye edildi
07/09/2020, 12:36

YENİ YAŞAM

Rosa Kadın Derneği üyesi Gülistan Nazlıer, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında 7 Haziran’da “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Rosa Kadın Derneği üyeleri Gülistan Nazlıer ve Sevim Coşkun hakkında açılan davanın ilk duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Nazlıer’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada, avukatı Resul Tamur hazır bulundu.

‘Siyasi kişiliğim var’

İddianamede hakkında yer alan iddialara ilişkin söz alan Nazlıer, Rosa Kadın Derneği’nin “örgüt” ile herhangi bir bağının olmadığını kaydetti. Derneğin kadın haklarına yönelik olarak farkındalığı sağlamak amacı ile kurulduğunun altını çizen Nazlıer, kadına yönelik şiddete karşı mücadelede kadınlarla dayanışmada hiçbir ayrım gözetmediklerini vurguladı. Derneğin düzenlemiş olduğu eylem ve etkinliklere Anayasal hakkını kullanarak katıldığını hatırlatan Nazlıer, “Ben siyasetçiyim, siyasi kişiliğim vardır. Ben Rosa Kadın Derneği’nde yedek üyeyim. İddianamede belirtilen tapelerde örgütsel içerikler yoktur. Kaçma şüphem yoktur. Bakıma muhtaç bir çocuğum vardı. Suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

İddia makamı, mütalaasında gizli tanığın dinlenilmesini talep ederek, sanığın üzerine atılı suçun vasfı, mahiyeti, mevcut delil durumu, kaçma ve saklanma şüphesi gerekçesiyle tutukluluk halinin devamını istedi.

Derneğe üyelik suç

Nazlıer’in avukatı Resul Tamur, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, “Gizli tanığın daha önce yapmış olduğu beyan dosyaya alınmıştır. Gizli tanık beyanında hiçbir somut delil yoktur. Gizli tanık, müvekkilin eğitime babası tarafından gönderildiği beyan edilmiştir. Burada yer ve zaman bilgisi bulunmamaktadır. Müvekkil hakkında yapılan araştırmada Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ortaya çıkmıştır. Bu sanki bir suçmuş gibi değerlendirildi. Bu dernek sivil toplum kuruluşudur. Müvekkilin kadın derneğine üye olması ve anayasal hakkını kullanması bu şekilde değerlendirilmemelidir. Müvekkilim Yenişehir Belediye Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Bu siyasi kimliği nedeniyle taziye ziyaretlerinde ve etkinliklerde bulunmuştur. Yine Yargıtay’ın kararında ‘kişisel kişinin katılmış olduğu taziyeler nedeniyle suçlu kabul edemezsiniz’ şeklinde kararı bulunmaktadır. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurularak, tahliye edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Verilen kısa aranın ardından Nazlıer hakkında yurtdışı yasağı konularak, tahliye kararı verildi. Bir sonraki duruşma 18 Kasım’a ertelendi. Dernek üyesi Sevim Coşkun’un ise  tutukluluk halinin devamına karar verildi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019