Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Rosa Kadın Derneği yöneticisi Ulaş: Dernek yargılanıyor
03/06/2021, 8:16

ÖZGÜR MANŞET

Rosa Kadın Derneği yöneticisi Elif Tirenç İpek Ulaş, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, sadece kendisinin değil derneğin de yargılandığını ifade ederek suçlamaları reddetti.
Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi avukat Elif Tirenç İpek Ulaş hakkında, dernek çalışmaları gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Ulaş, avukatları Asya Cemre Işık, Nevroz Uysal ve Öykü Çakmak hazır bulundu.
İddianamenin okunduğu duruşmada savunma yapan Av. Ulaş, davada sadece kendisinin değil Rosa Kadın Derneği’nin de yargılandığını belirterek, derneğin bir buçuk yılı bittiğinde operasyonun gerçekleştiğini kaydetti. Ulaş “Suçlamaları kabul etmiyorum, gizli tanık çok kötü senaryo çizmiştir, beyanlarını kabul etmiyorum. Hatta dinlenmesini de gereksiz buluyorum” dedi.
İddia makamı, gizli tanık “ZS35SN58UJV52FGIO”un dinlenmesi için gerekli işlemlerin yapılması talep etti.

‘UYDURMA BEYANDIR’

Ulaş’ın avukatlarından Asya Cemre Işık, dosyada yargılanacak bir şey olmadığını belirterek, “Bu dosyanın kovuşturmaya gelmesi mümkün değildir. Bir gizli tanık çıkıyor ve gerçeklikten uzak beyanda bulunuyor. Aynı gizli tanık birçok kişi hakkında beyanda bulunmuştur. Gizli tanığın verdiği somut bir şey yok. Tamamen uydurma bir beyandır” dedi.

‘BERAAT KARARI VERİLMELİ’

Avukat Nevroz Uysal da müvekkiliyle ilgili iddianamede somut bir iddia bulunmadığını ifade ederek,  “Dernek faaliyetleri, merkezleri vardır. Bu hususların burada ele alınırken, yargının sorumluluğu vardır. Bugün beraat kararı verilmesi gerekiyorken, bu yargılamanın hukuka aykırı olduğu görülmüşken, yargılamanın uzamasıyla bu yargı baskısının devam ettiğini göstermektedir” diye konuştu.
Avukat Öykü Çakmak ise iddianamenin kabul edilmesinin dahi yasaya uygun olmadığına dikkat çekerek, “O kadar soyut, o kadar illiyet bağı kurulamayacak iddialardan bahsedilmiş ki okumak çok zorlaşıyor. Dernekle KJA arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır. Ecevit Yıldız isimli şahsın eski eşine karşı tahakkümü devam ettirmek maksadıyla yapmış olduğu şikâyetin eşinin örgütsel bir hareket içerisinde olduğu ve burada yasa dışı işler yaptığını iddia etmişti. İddia edilen beyan benim müvekkilin dosyasının içerisine alınmıştır” ifadesinde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, belirsiz bir günde gizli tanığın dinlemesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 4 Ekim’e erteledi.
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019