Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Sarmaşık Derneği üyesi Dr. Selim Ölçer’e 2 yıl 1 ay hapis
11/10/2021, 14:21

GAZETE DUVAR

Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu üyeliği nedeniyle “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılanan Dr. Mehmet Selim Ölçer “örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
2006’da Diyarbakır’da, Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve meslek birliklerinden 32 kurucunun bir araya gelerek oluşturduğu Sarmaşık Derneği, yoksullukla ilgili araştırmalar yapmak üzere kuruldu. Ancak ilde bu konuda ortaya çıkan vahim tablo nedeniyle ibreyi yoksullarla dayanışmaya çeviren Sarmaşık Derneği kapatıldı ve hakkında soruşturma açıldı.

KHK İLE KAPATILMIŞTI

Sarmaşık Derneği 22 Kasım 2016 tarihli ve 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapısına mühür vurulan 550 dernek, 9 medya kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu arasında bulunuyordu.
Sarmaşık, kapatılması en fazla tepki çeken kuruluşlardan biri oldu. Bu tepkinin ardında, derneğin mühürlenmesiyle birlikte 5 bin 400 aile yani 32 bin insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalması yatıyordu. Derneğin kurucu üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı ve davalar açıldı. O davalardan biri de 32 kurucu üye arasında bulunan Dr. Selim Ölçer’di. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmaya Ölçer avukatı Zülal Erdoğan ile birlikte katıldı.
Dr. Selim Ölçer savunmasında birçok derneğin ve entelektüel birikimi olan kişilerin katıldığı toplantılarda önerilmesi ve insani saiklerle derneğe üye olduğunu söyledi.
Ölçer, “Ailem beni muhtaç kişilere yardım etmem yönünde yetiştirdi. Dernek kurduğu gıda bankasıyla insanlara yardım etti. Bunun terörle ilişkilendirilmesi büyük bir talihsizliktir. Ben bir hekimim. Hayatım boyunca tedavi ettiğim insanların kişisel bilgilerini sormadım, kavgadan uzak durdum. 74 yaşında bir insanım, bu bölgeye okuyan birisi olarak sahip çıktım. Eğer suç kişiselse, son çıkan yasalarla yargılanıp ceza alırsam, benim okuyan bir çocuğum var, benim cezalandırılmam nedeniyle çocuğumun mağdur edilmesini istemiyorum” diyerek, beraatini istedi.

2 YIL 1 AY HAPİS CEZASI

Av. Zülal Erdoğan da savunmasında müvekkiliyle aynı durumda olan başka bir dernek üyesi hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararını emsal gösterdi. Av. Erdoğan, Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve meslek kuruluşlarının bir araya gelerek gelir dağılımındaki eşitsizlik nedeniyle, yoksullukla mücadele için derneği kurduklarını ve dernek çalışmalarının şeffaf bir biçimde yürütüldüğünü hatırlattı. “Kentin yoksulluk sorunlarını çözmek amacıyla insani olarak yapılan bu faaliyetlerin terörle irtibatlandırılmasını anlayamıyoruz” dedi.
Mahkeme Heyeti, Dr. Selim Ölçer hakkında örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Davayı değerlendiren Av. Zülal Erdoğan davada hukuki hataların varlığına dikkat çekerek, şunları söyledi.
“Birinci hukuki hata derneğin KHK ile kapatılmasıdır. Derneğin kuruluş sürecindeki çalışmaları şeffaf bir biçimde yürütülmüş ve özellikle 2015 yılına kadar siyasi otorite tarafından da Sarmaşık Derneği’nin yoksullukla mücadelede izlediği yöntem, gıda desteği övgüye mazhar olmuştur. Çünkü insan onurunu rencide etmeyen bir şekilde yoksullukla mücadele söz konusuydu. İnsanlar alışveriş yapar gibi gündelik ihtiyaçlarını karşılıyordu. İkinci hata da o dönemin FETÖ’cü savcıları tarafından yürütülen bir soruşturma var, o soruşturma 2016 tarihinden sonra bazı şahıslarla ilgili dosyalar ayrıştırılarak yürütülmüş. FETÖ’cü savcıların başlattığı bu soruşturmanın aslında kovuşturmaya yer yoktur kararıyla takipsizlik kararı verilmesi gerekirken kamu davası açılmış. Bizim dosyamızda ise davaya başladıktan sonra savcının yine hukuka aykırı bir biçimde somut hiçbir delile dayanmadan örgüte yardım etme fiilinin işlendiğini belirterek, ceza talep etmesi de hukuka aykırıdır. Sarmaşık’la ilgili dava açılan kişiler hakkında beraat kararı veriliyordu. Gelinen noktada ilk kez yardım etme nedeniyle ceza verildi. İstinaf mahkemesine götüreceğiz.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019