Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Savunmaya polis engeli: “Tam bir hukuksuzluk”
22/06/2020, 12:46

BİANET

Ankara Barosu, “Savunma yürüyor” sloganıyla yürüyen baro başkanlarını bu sabah Eskişehir Yolu Ankara giriş kapısında karşıladı. Ancak il girişini kapatan güvenlik güçleri, avukatların geçmesine izin vermiyor.

“Demokrasi ve hukuk askıya alınmış”

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, oturma eylemi yaptığı polis barikatı önünden bianet’e yaptığı açıklamada, durumu, “Demokrasi ve hukuk askıya alınmış durumda” diye tanımladı.

Aydın, “Burada 80’e yakın baro başkanı cüppelerimizle bekliyoruz, polis barikat kurmuş. Gerekçe olarak bir pandemi diyorlar bir izin alınmamış diyorlar, yani her sorduğumuzda başka gerekçe söylüyorlar. Tam bir hukuksuzluk hali… Şehre girişimize izin verilmiyor, oysa bizim yürümeyi istememizin sebeplerinden biri de buydu. Yurttaşın demokratik protesto hakkını korumak da baroların görevlerinden biri ama biz de bu yasağın kurbanı olduk” dedi.

TTB Başkanı Feyzioğlu Anıtkabir’de

Baro başkanları polis barikatıyla karşı karşıya kalmışken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu bu sabah Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane-Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum, Maraş baro başkanlarıyla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Feyzioğlu, Anıtkabir ziyareti fotoğraflarını kendi sosyal medya hesabından paylaştı.

Sabah Feyzioğlu ile Anıtkabir ziyaretine katılan baro başkanları da polis barikatını öğrenince, meslektaşlarına destek vermek üzere oturma eyleminin yapıldığı yola gittiler.

Neden yürüyorlar?

Baro başkanları, baro seçimleri ve Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere karşı Ankara’ya yürüdü. Avukatların aldığı kararlar şöyle:

* Bu süreçteki “tarihsel sorumluluğunu” yerine getirmek amacıyla TBB’yi olağanüstü toplantıya davet etmek üzere, Yönetim Kuruluna başvuruda bulunulmasına,

* 19 Haziran’da Baro Başkanlarının kendi illerinden Ankara istikametine doğru “Savunma Yürüyüşü” başlatmasına,

* Olağanüstü toplantı talep sahibi olan Baro Başkanlarının bu taleplerini TBB’ne teslim etmesine,

* 21 Haziran Pazar günü, gazetelere ilan verilmek suretiyle, teklifin yasalaşması halinde, yurttaşların uğrayacağı hak kayıplarının anlatılmasına,

* Bu süreçte sosyal medyanın etkileşim gücü de değerlendirilerek kamuoyunu aydınlatmaya yönelik çalışmalar yapılmasına,

* Teklifin TBMM Komisyonuna geldiği gün, Ankara’da TBMM yolu üzerinde “Duran Başkan” eylemi yapılmasına,

* Teklifin yasalaşması halinde, Anayasa Mahkemesinde iptal davası açılması için TBMM’nde çalışma yapılmasına,

* Açılan davanın AYM’nde görüşülmesi sırasında “Son Nöbet” adı altında nöbet tutulmasına karar verilmiştir.

Ne olmuştu?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun 2 Eylül 2019’da Beştepe’de yapılan yeni adli yıl açılışına katılmasının ardından İstanbul Barosu Yönetim Kurulu TTB’nin Genel Kurulu’na olağanüstü toplanma çağrısı yapılmıştı.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, bianet’e “İstanbul Barosu delegeleri olarak 2017 yılında Sayın Metin Feyzioğlu’nu bugün ifade ettiği çizgisi nedeniyle değil, farklılıklar olsa da o gün ifade ettiği çizgisi nedeniyle seçtik. Ancak geldiğimiz noktada çizgisinde bir eksen kayması tespit ettik” demişti.

İstanbul Barosu’nun bu çıkışının ardından Ankara, Antalya, Adana, İzmir, Bursa, Urfa, Van, Aydın, Van, Diyarbakır baroları da TBB’ye seçimli genel kurul çağrısında bulunmuşlardı.

28 Ekim 2019’da TBB Genel Sekreteri Sabiha Tekin, Antalya Barosu’nun TBB yönetimine gönderdiği kararın, “yönetim kurulu tarafından değerlendirmeye alınmadığını” açıkladı.

Tekin, gerekçe olarak, olağanüstü genel kurul için yasanın aradığı “…en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse…” şekil şartının, TBB Yönetim Kurulu toplantı tarihi itibarıyla oluşmaması gösterildi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019