Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Şebnem Korur Fincancı ve Gençay Gürsoy beraat etti
07/07/2020, 10:58

BİANET

Barış bildirisi imzacısı akademisyenler Şebnem Korur Fincancı ve Gençay Gürsoy, AYM’nin “hak ihlali” kararı sonrası yeniden yargılama yapılması için 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dönen davalarından beraat etti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış Akademisyenleri hakkında verdiği yeniden yargılama kararı sonrası Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Gençay Gürsoy’un duruşmaları bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, yeniden yapılan yargılama sonucunda Korur-Fincancı ve Gürsoy’un beraatlerine karar verdi.

Duruşmalarda Korur-Fincancı ve Gürsoy ile avukatları Meriç Eyüboğlu hazır bulunurken akademisyenler de izleyici olarak katıldı. Mahkeme koronavirüs nedeniyle izleyici sayısını sınırlı tuttu.

Gürsoy: Geç kalmış doğru bir karar

Mahkemede ilk olarak Prof. Dr. Gürsoy’un duruşması görüldü. Mahkeme başkanı, istinaf mahkemesinin AYM kararı doğrultusunda yeniden yargılama yapılması kararını okudu.

Karara karşı sözleri sorulan Gürsoy, “İstinaf kararı geç kalmış doğru bir karardır. Katılıyorum ve karara uyulmasını talep ediyorum” dedi.

Avukatı Meriç Eyüboğlu da “Dosya üzerinden bozma kararları verildi ama sadece sizin mahkemeniz duruşma açtı. AYM kararı verileli bir yıl oldu ve bir yıldır dosya sürüncemede bırakılarak adil yargılanma hakkı ihlal edildi. Bugün son olsun diliyoruz” diye konuştu.

“Bu eziyet için üzgünüm”

Duruşma savcısı mütalaasında AYM kararı doğrultusunda beraat kararı verilmesini istedi.

Karar öncesi son sözü sorulan Gürsoy, “Sadece 50 yıllık öğretim üyesi olarak benim durumundaki bütün akademisyenler adına 4 yıldan beri bu eziyet çektirildiği için üzgünüm” dedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, AYM kararı dikkate alınarak sanığın beraatine karar verdi.

Korur Fincancı: Barış istemenin suç olduğu yegane ülkeyiz

Duruşma salonunda hazır bulunan Korur Fincancı, mahkeme başkanının istinaf kararını okumasının ardından, “Hiç başlamaması gereken bir yargılama süreci dolayısıyla bozma yerinde bir karar diye düşünüyorum. Barış istemenin suç haline getirildiği yegane ülkeyiz” dedi.

Avukat Meriç Eyüboğlu ve duruşma savcısı Gürsoy’un duruşmasındaki beyanlarını tekrar etti. Mahkeme Korur Fincancı’nın da beraatine karar verdi.

 

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019